ČTVRTEČNÍ GLOSY 22.12.2022

Miroslava Macka

Nemocných v Česku prudce přibývá. Aktuálně je zhruba 2,3 procenta lidí nakažených některým z respiračních virů. Testy odhalují, že kromě covidu a RS virů řádí netypicky chřipka A i B.

Dodávám:

Prosím všechny kolegy lékaře, aby si udělali statistiku, kolik z nakažených, kteří projdou jejich ordinacemi, bylo očkovaných proti covidu a kolik ne.Spojené státy „ani zítra, ani příští měsíc, ani příští rok“ nevyšlou americké vojáky na Ukrajinu, aby se zúčastnili bojů.

„Namísto toho posíláme Ukrajině vojenskou techniku a pokročilé zbraně v hodnotě miliard a miliard dolarů,“ řekl mluvčí Bílého domu.

Existuje opravdu ještě někdo, kdo pochybuje o tom, že na Ukrajině probíhá americko - ruská proxy válka do posledního Ukrajince?Jiří Weigl:

Náčelník ukrajinského generálního štábu i prezident Zelenskyj oznámili, že v nejbližších týdnech hrozí velká ruská ofenzíva, jejímž cílem je dobytí Kyjeva a možná i celé Ukrajiny.

Pro konzumenta zpravodajství českých médií o ukrajinské válce je to šokující zpráva. Celé měsíce jsme totiž informováni o velkých ukrajinských vítězstvích, ruských porážkách a dramatických ztrátách živé síly i techniky.

Až dosud jsme permanentně přesvědčováni o tom, že Rusko úpí pod drtivým dopadem sankcí, chybí mu zbraně, munice, vojáci, zimní vybavení, prostě všechno. Ruské politické i vojenské vedení je totálně neschopné a tupé. Nic jiného než bezpodmínečná kapitulace a postavení zločinců v čele s Putinem před mezinárodní tribunál není přijatelným ukončením konfliktu. Někteří, jako například náš bývalý ministr zahraničí Schwarzenberg, už budoucí poražené Rusko předem parcelují a rozdělují.

A teď prý najednou hrozí ruská ofenzíva a dobytí celé Ukrajiny jako na počátku války. Tyhle dvě informace nemohou platit současně. Jedna je nepochybně nepravdivá. Člověk si v této situaci musí klást otázku, jak to s tou ukrajinskou válkou celé vlastně je, čemu je možné věřit a co jsou jenom dezinformace a propaganda.

Protože se nezdá, že by se Rusko hroutilo nebo chystalo kapitulovat, jsou možná informace o chystané ofenzívě realistické. Potom však je neudržitelný způsob, jakým naše média o válce celou dobu informují. Od počátku zcela rezignovala na snahu po nějaké elementární objektivitě a plně přebírají ukrajinskou válečnou propagandu. Ta má svou logiku v napadené bojující zemi, je ale neobhajitelná jako nástroj manipulace českou veřejností. Nejsme ve válce s Ruskem, ani když to říká prezident Zeman. Chovejme se proto seriózně.

Situace na Ukrajině je evidentně daleko vážnější než se u nás většinou píše. Na vítězné chorály je příliš brzy. Představy, že Rusko bude rychle poraženo a navždy zmizí z mapy, jsou naivní a hloupé a ještě hloupější je takovou lživou propagandu šířit. Hrozí vážná eskalace konfliktu, ale o tom nikdo z mocných nechce slyšet. Potom se ale nedivme, že podpora vládní politice v této věci výrazně klesá.
reklama knihyDo vánoc to ještě můžete stihnout!