ČTVRTEČNÍ GLOSY 29.12.2022

Miroslava Macka
Vládní zmocněnec pro oblast medií a dezinformací Michal Klíma zveřejnil návrh zákona, na záíkladě kterého by měla nezávislá media dostávat 100 milionů dotací ročně a factheckingové neziskovky 50 milionů ročně.
Tak tomu říkám „nezávislost“ medií! Na zvracení…


Hlavní dopisovatel britského listu The Independent z USA Andrew Buncombe nadepsal svůj příspěvek: „Je načase přestat předstírat, že to, co se děje na Ukrajině je něco jiného, než americká proxy válka“.

Týdeník Hrot:
Rok 2022 v ekonomice: nadějné vyhlídky zabila Putinova válka.
Dodávám:
Což je nesmysl. Nadějné vyhlídky zabila reakce USA a jejích západních spojenců včetně nás na konflikt Ruska s Ukrajinou, který byl prohlášen za naši válku.

V ukrajinském Izjumu přejmenovali Vysockého ulici, pojmenovanou po slavném ruském zpěvákovi a básníkovi Vladimiru Vysockém, velmi populárním i u nás, na ulici Steva Jobse.
Co na to naše kulturní fronta? Nastane obvyklé mlčení?
Alternativní projev prezidenta Zemana:

Vážení a milí spoluobčané,

je to letos bohužel naposledy, co můžete pohlédnout do mé milé mírné tváře, na mé bledé líce plné vrásků a nahlédnout do moudrého oka, v němž je tolik dobroty a lásky.
Pro novinářské nuly a různé neschopné závistivce dodávám, že jde o citát z Nerudovy Babičky, vlevo dole.
Nezoufejte však, neboť nepominutelné stopy mé více než třicetileté politické práce vás budou doprovázet žitím ještě drahný čas. Sice jsem se v politice, jak jsem ostatně sám hrdě přiznal, častokrát mýlil, ale mé omyly se vždy ukázaly být lepším řešením, takže jsem se vlastně nemýlil.
Pokud jde o aktuální události, ačkoliv jsem byl vždy stoupenec korektních ekonomických vztahů s Ruskou federací, musí jít vaše ekonomické zájmy a starosti stranou, protože zájmy zbrojařů, naftařů, plynařů, bankéřů a mnohých politiků jsou pochopitelně mnohem důležitější, neboť jen oni ochrání celosvětovou, a tedy i naši bezpečnost, a přimějí Rusko, aby území Ukrajiny opustilo. Území naší republiky však jistě neopustí ani po skončení války Ukrajinci, neboť je k ukrajinizaci naší společnosti, kultury a ekonomiky nezbytně potřebujeme.
Druhým problémem, který jsme museli v tomto roce řešit, byla energetická krize. Pokud souhlasíte se mnou, že opomíjeným faktorem růstu cen energií je zelený fanatismus, zavírání německých atomových elektráren a rozšiřování emisních povolenek, máte sice pravdu, ale nic s tím nenaděláte, protože naše vlády už od dob, co jsem se stal premiérem, vždy nakonec skáčí, jak Brusel a Berlín pískají, neboť dotace jsou holt dotace a o možnost jejich rozdělování se přece žádný politik nedá připravit.
Třetím a posledním problémem je inflace, kterou způsobuje hlavně zvyšování úrokových sazeb centrální bankou, jak říká profesor Švejnar, a nikoli neustálé letité utrácení neexistujících peněz, a to jak na podporu zbytných neziskových organizací, přebujelého úřednictva a plýtvavého státního aparátu, stejně tak jako na předvolební uplácení voličstva, jak se vám snaží namluvit někteří rádoby ekonomové v čele s Václavem Klausem.
A nyní už mi dovolte, abych přešel k hodnocení svých třiceti dvou let v politice. Ne, nebojte se, nebudu vás zatěžovat dlouhým výčtem, jen stručně podotknu, že nebýt tohoto mého působení v politice, byli bychom zaostalou, nesamostatnou, chudou zemí a nikoli středoevropským tygrem, ve kterého jsem naši zemi proměnil. Ale abych nebyl příliš egoistickým, částečně se na tom podíleli i další členové mé milované sociální demokracie, Špidla, Benešová, Sobotka, Rath, Maláčová a pár dalších skvělých politiků.
Milí přátelé, po 8. březnu odejdu do starobního důchodu, se kterým stejně jako vy navzdory Putinovi hravě vyjdu. Občas jsem se setkával se závistivými a zakomplexovanými nulami, ať už mezi politickými komentátory, mezi neúspěšnými politiky i jinde. Na ty samozřejmě ihned zapomenu a vystačím si se zrcadlem.
Moji milí, je čas se rozloučit. A jak jinak, že slovy básníka.
Prezident sic bude nový,
ať už Pavel nebo Babiš,
obdivu však k Zemanovi,
přetěžko se někdy zbavíš.

Sbohem a trenýrky.