STŘEDEČNÍ GLOSY 11.01.2023

Miroslava Macka
Když Česká republika vstupovala roku 2004 do Evropské unie, nasedala do vlaku, který silně brzdil. Podle údajů MMF a banky Standard Chartered činil podíl HDP EU na světovém HDP 29,9 %, v roce 2019 pak 16%.
(USA: 1980 - 21,6%, 2019 - 15 %, Čína, Indie a rozvíjející se ekonomiky Asie 1980 - 8,9%, 2019 - 34,1%)
Také politicky se EU dramaticky proměnila k horšímu, pokud si tedy nenamlouváte, že imigrace a míchání etnik, boj s CO2 , 52 pohlaví a další nápady multikulturních extrémistů, zelených věrozvěstů a nové levice učiní zázrak bez rovnostářského socialismu, špiclujícího státu, sociálních a náboženských konfliktů, zchudnutí střední třídy a oligarchizace politiky.

„Pravicové a konzervativní vládě chybí v obou komorách konstruktivní levicová opozice, nyní v kampani i jako prezident, bijte se za nás,“ vzkázal herec Daniel Rampáček z Národního divadla Josefu Středulovi a zaslal mu tisíc korun na kampaň.
Už dlouho mne nic tak tristně nerozesmálo…

Cíl vrátit se k normální inflaci je stále v nedohlednu. Letos v lednu nás podle guvernéra ČNB Aleše Michla čeká až 20 %, pak začne klesat. Podle viceguvernérky Evy Zamrazilové bude za rok „začínat trojkou“, vrátí se tedy na hranici tolerančního pásma, tedy 2% plus minus 1 procentní bod.
Tolik zpráva k zapamatování.

Bývalého místopředsedu rakouské vlády Heinze-Christiana Stracheho (FPÖ) v úterý vídeňský soud zprostil obžaloby v případu údajné politické korupce. Uvedla to agentura APA.

Veronika Vrecionová:
Babišovo setkání s Macronem je nepřijatelné zasahování do voleb!
Sancta simplicitas!

Jedenáct bývalých korespondentů velkých italských medií napsalo 7. ledna t. r. do online novin TGCOM24. Z obsahu:
My všichni jsme viděli válku zevnitř, mezi bombami a mnozí naši kolegové a přátelé byli zabiti. Přesně to je důvod, že se nám nelíbí, jak se dnes předestírá konflikt na Ukrajině, první v pokročilé internetové době.
Jsme zahlcováni zprávami, ale v mediích jsou válčící strany nekriticky označovány za dobrou a špatnou, vlastně velmi dobrou a velmi špatnou. Díváme-li se na televizi nebo čteme-li noviny, uvědomujeme si, že něco není v pořádku, že něco se vyvíjí špatným směrem.
Za důvěryhodný se pokládá jeden jediný názor a každý, kdo si nemyslí to stejné, je ocejchován jako Putinův přítel, který je svým způsobem odpovědný za masakry na Ukrajině. Ale tak to není. Musíme si uvědomit, že příčinou každé války jsou skryté zájmy, které se jejich nositelé snaží před publikem utajit. Propaganda má jedinou oběť: žurnalistiku.
Už dávno nejde o informace, ale propagandu. Fakta jsou utopena v komentářích.
Mít pochybnosti dnes znamená, že popíráte masakry na Ukrajině, že jste zrádce, zbabělec a dezertér, jenže tohle ve skutečnosti znamená, že vůbec netušíte, co je to válka.

Slova ukrajinského prezidenta Zelenského k zapamatování:
„Bachmut a Soledar, Kreminna a Svatove, celkové vyhlídky v Donbasu na příští týdny. Bitva o Donbas pokračuje. A přestože útočníci nyní soustředili své největší úsilí na Soledar, výsledkem této těžké a dlouhé bitvy bude osvobození celého našeho Donbasu.“

Z amerického nezávislého tisku:
Prezident Biden má roční plat 400.000 dolarů. Kolik z něj poslal Ukrajině?
Viceprezidentka Kamala Harrisová má roční plat 255.800 dolarů. Kolik z něj poslala Ukrajině?
Bývalá mluvčí sněmovny Nancy Pelosiová má roční plat 223.500 dolarů. Kolik z něj poslala Ukrajině?