ČTVRTEČNÍ GLOSY 12.01.2023

Miroslava Macka
Parlamentní listy:
„To je na emigraci!“
„Ztratil jsem důvěru v českou justici!“
„Česká republika není právní stát!“
Tyto a další zděšené výkřiky se ozývají z řad demokratů, kteří ještě před pár dny přáli Babišovi kriminál. S rozsudkem se evidentně nedokážou smířit. Česká justice je rázem nedůvěryhodná, státní zástupce Šaroch z hrdiny zbabělcem a celý soud naplánovaný jako PR před volbami…
„Lepší PR si už nemohl zaplatit,“ reagoval bezprostředně poté, co se verdikt dozvěděl, náš zdroj z ODS. Jako volič Petra Pavla se obává, že výsledek soudu zahýbe volebními výsledky: „Středula se teď vzdal kandidatury ve prospěch Nerudové, takže to Babiše posílí a Pavel to má nahnutý. Vidím to bohužel na druhé kolo Babák versus Nerudová, no a pak už je to jasné… Šílený, prostě šílený.“

Karel Schwarzenberg nikdy nepodpořil Petra Pavla, jakkoliv o to byl dost naléhavě žádán. To si jenom tak přibásnila místní generálská úderka,“ pravil Miroslav Kalousek.

Petr Pavel na závěr kampaně vytáhl speciální kousek oblečení. Flanelovou košili, protože flanel se prý rýmuje na Pavel. Jeho fanoušci si ji na úterní setkání v Rock Café též oblékli. Vedle Pavla dorazil mimo jiné Zdeněk Svěrák, zpěvák David Koller nebo herečka Jitka Čvančarová.
Jen mu zapomněli říct, že rým flanel - Pavel je velmi chatrný…takže jinak:
Kdysi jal se Pavel cvičit,
kterak podlý Wall Street zničit,
potom ovšem jednou z rána
změnili mu mocipána,
takže jal se ihned cvičit,
kterak podlou Moskvu zničit.
Přesto někteří ho berou.
Že se na to nevyserou!

Petr Drulák pracoval jako seniorní badatel Ústavu mezinárodních vztahů, který je výzkumnou institucí Ministerstva zahraničí. V četných komentářích a výstupech v médiích zároveň akademik přinášel výroky, z nichž některé se kryjí s tezemi šířenými ruskou propagandou.
Někdejší diplomat dříve dostal od vedení instituce už dva vytýkací dopisy. Vedení mu vyčítalo, že šíří konspirační teorie. Tvrdil například, že vítězství Ukrajiny ve válce je fantasmagorie a Západ by ji měl přestat vyzbrojovat nebo že ve svržení ukrajinského vládce Viktora Janukovyče v roce 2014 hráli významnou roli Američani.
Etická komise ÚMV se ale za Druláka postavila. Prý je důležitá názorová pluralita. V reakci na výtky si ale Drulák najal advokátku a nynější senátorku Janu Zwyrtek Hamplovou, která je dlouhodobě spojena s dezinformační scénou. Spolu s ní se Drulák pokouší soudně dosáhnout zrušení vytýkacích dopisů. První stání by mělo být v březnu.
Druláka kritizovali také předsedové zahraničních výborů Senátu a Sněmovny a Ministerstvo zahraničí.
Drulák se výtkám brání a označuje je za nehorázné. „Je to pokus o zastrašování ze strany Ministerstva zahraničních věcí. Co říkám, mám podloženo fakty. Že ta fakta nějak interpretuji, to dělá každý,“ řekl dříve reportérům. Zároveň se ohrazuje, že by nahrával ruské propagandě: „Nepřijímám noty od Kremlu. Jde mi o český zájem. Ten trpí.“
Stal se také jedním z prvosignatářů iniciativy Mír a spravedlnost. Ta požaduje, aby Česko ukončilo dodávky zbraní Ukrajině a revidovalo sankce uvalené na Rusko.
Drulák také vydal knihu Svrchovanost zprava i zleva, která je dle popisu glosována „výraznými osobnostmi českého a slovenského života“. Je mezi nimi například někdejší slovenský premiér a předseda Slovensko-ruské společnosti Ján Čarnogurský, který je dlouhodobým obhájcem Putinova režimu.
Tolik souhrn zpráv.
Někdejší diplomat Petr Drulák tento týden v ústavu výpověď.
Samozřejmě, že nikoli kvůli svým názorům a angažovanosti, jsme přece demokratická země!
„Pozice pana profesora Druláka byla zrušena na základě organizační změny, ke které jsme museli přistoupit za účelem konsolidace rozpočtu,“ řekl k tomu ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Ondřej Ditrych.
Dodávám:
Pokud se domníváte, že se vás to netýká, pak vám připomínám slova Ernesta Hemingwaye: Nikdy se neptej, komu zvoní hrana. Tobě zvoní.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nechal zbavit čtyři poslance ukrajinského občanství.

CNN:
Ukrajinští a američtí představitelé nemají vysvětlení pro to, že ruská armáda dramaticky omezila použití raket, na některých úsecích až o 75%.
Pro mne z toho ovšem vyplývají jen dvě možnosti. Buď jim docházejí, nebo je shromažďují k velké ofenzivě, ale to by snad tajné služby a špionážní družice měly zjistit, ne?

Čtenář glos I. T. mi napsal:
Někdy i ČT umí velmi pobavit. V dnešních Událostech (10. 1.) Jakub Železný mimo jiné zasvěceně
probíral cenu vajec. Původní cena 3 Kč se zvedla o 50%, a tak cena nová je 6 Kč. Výpočet procent se přitom učí již na základní škole.