ÚTERNÍ GLOSY 14.03.2023

Miroslava Macka
Po shlédnutí videa od Národního muzea a slovech ministra vnitra Rakušana, že střet s demonstranty nevyprovokovala na rozkaz policie, mne ihned napadl starý vtip, kdy manžel přijde nečekaně domů, překvapí svoji ženu nahou v posteli s milencem, a ta mu na to praví: Alfréde, cožpak věříš vlastním očím víc, než své ženě?
A ti chlapi s velkým Z a proruskými nášivkami, ve stejných mikinách a se stejnými botami určitě nebyli policejní provokatéři, ale ti dva ruští agenti, co otrávili Skripala a vyhodili do povětří Vrbětice.

Výdaje státního rozpočtu spojené s pomocí uprchlíkům z Ukrajiny byly za letošní leden a únor 3,84 miliardy korun.
Lépe a pravdivěji by znělo „Občané zaplatili ze svých daní na pomoc ukrajinským uprchlíkům za leden a únor letošního roku 3,84 miliardy korun, ať chtěli nebo nechtěli“.

Německá vláda plánuje zakázat provozovatelům mobilních sítí páté generace (5G) používat součástky od čínských firem ZTE a Huawei. S odkazem na zdroje z vládních kruhů o tom informoval německý týdeník Die Zeit. Neexistují sice důkazy, že Peking prostřednictvím těchto zařízení provádí špionáž, ale německý kabinet se chce vyhnout závislosti na Číně.
Zákaz se má týkat i součástek, které už jsou do zařízení zabudovány. To by firmy přimělo je přestavět.
Plánovaný krok přichází v době, kdy Spojené státy zvyšují tlak na čínské technologické společnosti, a v čase, kdy se zhoršují vztahy mezi těmito dvěma největšími světovými ekonomikami.
Dodávám:
Ano, USA zahájily studenou válku s Čínou pod názvem „zadržování Číny“. Škoda jen, že pod tlakem USA se do ní pouštějí i další země včetně nás, aniž by si jejich politikové připustili možnost, že tu válku mohou prohrát.

Evropská komise vyčlení 9,2 milionu eur na „posílení potenciálu občanské společnosti a demokratického systému“ v Gruzii.
Cílem projektu je podpora „svobodných a spravedlivých voleb“ v zemi. Grant má též povzbudit občanskou aktivitu a „demokratický dohled“ na cestě Gruzie do EU.

Bývalý americký prezident Donald Trump:
Vzhledem k tomu, co se děje s naší ekonomikou a s návrhem největšího a nejhloupějšího zvýšení daní v historii USA, a to pětkrát, Joe Biden skončí jako Herbert Hoover moderní doby. Čeká nás velká deprese, mnohem větší a silnější, než v roce 1929. Důkazem je počínající kolaps bank.

Časopis Mateřídouška se rozhodl, že dětem v komiksovém příběhu přiblíží, co čeká prezidenta Pavla během jeho následujícího pětiletého funkčního období.
Dětem je tam představen příběh, v němž vystupuji komiksové postavy Ludva a Edna, které se setkávají s prezidentem Petrem Pavlem. Ten jim vysvětluje, co zahrnuje výkon prezidentského úřadu a jaké jsou pravomoci hlavy státu.
Prezident dětem například vysvětluje, že k jeho práci patří přijímání velvyslanců a že prezident by měl důstojně reprezentovat naši republiku.Děti jsou dále seznámeny s tím, že prezident podepisuje důležité mezinárodní smlouvy. K tomu je ilustrace Petra Pavla, kterému je nabízena propiska k podepsání dokumentu, ale odmítá ji slovy „děkuji, mám vlastní pero“. Právě incidentem s perem se nechvalně proslavil bývalý prezident Václav Klaus, když při jednání v Chile sbalil do kapsy protokolární pero.
Dále je dětem v Mateřídoušce vysvětleno, že prezident Pavel bude udělovat státní vyznamenání. A bere je také do pracovny na Pražském hradě. Petr Pavel v komiksu dětem ukazuje, jak hodně má prezident práce, tolik, že rozhodně nemá čas na hraní. „Musím ještě jmenovat soudce, přečíst si dopisy od občanů a večer vyrážím na státní návštěvu Slovenska. Čeká mě pět let každodenní práce,“ dodává, že prezident má skutečně napilno. Podotýká, že mezi pravomoci prezidenta patří i udílení milosti.
Na závěr nechybí výzva, aby se děti zapojily do soutěže a aby napsaly dopis prezidentovi. Pět nejzajímavějších dopisů časopis odmění ročním předplatným Mateřídoušky a kartičkou s podpisem prezidenta Petra Pavla.
Dodávám:
Děkuji redakci Mateřídoušky, že mne alespoň na čas vrátila do mých dětských let v 50. letech minulého století.

Bezpečnostní analytik Jan Schneider:
Ze současných dní mám ale takový snový dojem. Jako bych se vzbudil po dlouhém, dramatickém, nepříliš sice optimistickém, přesto však zajímavém snu. Zazvonil budík, spustilo se rádio. „Vítejte, drazí posluchači. Dnes je sobota, 18. listopadu 1989. Včera sice došlo v Praze k nějakým výtržnostem a potyčkám s demonstranty, ale představitelé vlády prohlásili, že situace je již klidná. Nenechte se vyrušovat pochybami, které podvratně šíří různí dezoláti s cílem rozvrátit náš klid na práci. Naše životy se neomylně vracejí do osvědčených kolejí. Klid a pořádek si rozvracet nedáme.“

Bezpečnostní expert David Bohbot v rozhovoru s Pravým prostorem:
„Ukrajina začíná prohrávat na všech frontách a ztrácí schopnost se bránit. Chybí ji k tomu nejen zbraně a munice, ale především lidé. A to je nebezpečné.“
„Zelenskyj už nemá ve vedení války prakticky žádnou rozhodovací pravomoc. Myslím si, že za pokračováním této ztracené bitvy je tlak Američanů, jejichž ego jim neumožňuje spolknout tvrdou porážku.“
„Existují pouze tři možnosti, jak zabránit totálnímu masakru a ostudě. Jako země NATO můžeme poslat své armády do války a připojit se do konfliktu. Můžeme nasadit veškeré zbraně, které máme v Evropě k dispozici, včetně těch, které potřebujeme k vlastní obraně, a doufat, ze to změní situaci. Osobně věřím, nebo spíše doufám, že velení NATO chápe nereálnost této „va banque“ hry, ale kdo ví; možnost vydělávat další a další miliardy může leckoho zaslepit. Ti, kteří z této války profitují, nemyslí na nic jiného než na vlastní zisk.
Můžeme se jako NATO rozhodnout změnit přístup k diplomatickým jednáním. To má ale smysl, dokud Ukrajina nebude pod úplnou kontrolou Ruska a nebude zničené i to málo, co tam ještě zbylo. Rusko jasně zvítězí a pro prezidenta Putina diplomatická jednání ztratí jakýkoliv smysl.
Osobně vidím jako nejpravděpodobnější, že země NATO budou donuceny ekonomickou a politickou situací ve svých zemích hledat diplomatického řešeni, budou trochu vyhrožovat, ale skončí to příměřím a kompromisy. Všechny tyto moznosti jsou ve hře, a NATO už se začalo připravovat na každou z nich.“

Podle vědců má vesmít tvar listu papíru. Bohužel se zdá, alespoň dle toho, co se děje v poslední době na zeměkouli, že toaletního, zrovna používaného…,