STŘEDEČNÍ GLOSY 29.03.2023

Miroslava Macka
Rada bezpečnosti OSN neschválila rezoluci o zřízení komise pro vyšetřování diverzí na plynovodech Nord Stream.
To dá rozum, vždyť je přece vše jasné: USA nebo NATO to rozhodně nebyly.

Maďarská diplomacie kritizuje potlačování jazykových práv maďarské menšiny v Zakarpatské oblasti na Ukrajině. Dokud se lidskoprávní situace nezlepší, plánuje blokovat integraci Kyjeva do evropských a transatlantických struktur, uvedl ministr zahraničních věcí Maďarska Péter Szijjárto.
Dodávám:
Ti Maďaři jsou nepoučitelní! Jako by nevěděli, že v případě Ukrajiny spousta samozřejmostí neplatí a je jim předem odpuštěno, protože nebýt jich, ruská vojska by už byla, jak se vyjádřili mnozí politici v Lisabonu a u kanálu La Manche, že ano?

Stávka dopravních odborů téměř paralyzovala veřejnou dopravu v Německu. Zaměstnanci žádají zvýšení platů
Německo chystá v příštích letech pětinásobně zvýšit vojenskou pomoc Ukrajině ze 3 miliard eur na 15 miliard.

Tomáš Pergler na SeznamZprávy:
Rusko v obsazených částech Ukrajiny mohutně opravuje, buduje a poskytuje vysoké penze. Uplácí tím obyvatele a permanentní kampaní se je snaží přimět k přijetí ruského občanství.

Charles Hugh Smith, autor několika knih o investování:
V době, kdy jsou peníze levné, tak poptávka po bezpečných aktivech vyžene jejich cenu „až na Měsíc“. Kromě toho také stoupá cena spekulativních aktiv. A co se stane? Zvýšená cena aktiv slouží jako zástava, což umožňuje další zadlužování, které je stále vnímáno jako bezpečné. Jde ovšem o bezpečí iluzorní, stojící na ceně odvozené z investiční bubliny vyvolané dostupností půjček.
Když se schopnost půjčovat si vyčerpá, tak už ceny dál nerostou, začnou klesat, a tím celá bublina splaskne. S klesající cenou ovšem padají i ceny zástav, vůči kterým byl dluh vytvořen, což pošle ke dnu věřitele. Tento proces je nevyhnutelný a žádná měnová politika centrální banky ho nezastaví.
„Je mi líto, ale globální bankrot je již zpečetěn. Příliš mnoho dluhů bylo navršeno na neexistující zástavy a příjmy plynoucí z růstu aktiv v bublině (například kapitálové zisky, daně z rozvoje atd.). Asymetrie je nyní tak extrémní, že i mírný pokles ocenění aktiv/kolaterálu v důsledku obyčejné recese hospodářského cyklu vyvolané zpřísněním finančních podmínek vyvolá kolaps všeobjímající bubliny a hory globálního dluhu spočívajícího na větrem rozfoukaných píscích neexistujícího kolaterálu.“
29. března 1943 Ukrajinská povstalecká armáda (banderovci) povraždila vo Volyni 150 Poláků.

29. března 1973 opustili poslední američtí vojáci Vietnam.
Nejnižší odhad vietnamských obětí činí 1,5 milionu lidí. Americká chemická zbraň Agent Orange, která ničila porost a kontaminovala půdu, zasáhla přes 4 miliony obyvatel Vietnamu, z toho tři čtvrtiny trpí nemocemi a defekty. Látka jim poškodila přímo genetickou výbavu, proto se oběti trpící těmito příznaky rodí dodnes. Nevybuchlá munice zabila od roku 1975 více než 42 tisíc lidí.
Při leteckém bombardování Severního Vietnamu v letech 1965 až 1968, nazvaném Operace Rolling Thunder, zemřelo až 182 000 severovietnamských civilistů. Odhaduje se, že při americkém bombardování Laosu zahynulo až 350 000 civilistů.