STŘEDEČNÍ GLOSY 5.04.2023

Miroslava Macka
Rozpočtové příjmy za první čtvrtletí byly 402,5 miliardy korun, meziročně vzrostly o 13 procent. Výdaje státního rozpočtu do konce března dosáhly 568,7 miliardy korun, meziročně vzrostly o 36,9 procenta.
Ekonom Vladimír Pikora správně tvrdí, že za vysokou inflaci může vláda.
„Stát roste jako otesánek, to nemůže pokračovat do nekonečna, výdaje je potřeba škrtat,“ říká s tím, že on sám by začal u úřadů a úředníků, kde tento rok výdaje mají růst o 12 procent. Škrtat by se mělo na všech ministerstvech. „Situace je kritická. Nemůžeme si selektivně vybírat, kde se škrtat bude, protože nastala doba, kdy se škrtat musí všude,“ uzavírá komentář ekonom.

K témuž Ivo Strejček z IVK:
Státní rozpočet skončil v březnu schodkem 166,2 miliard korun. Jde o nejhorší hospodaření za posledních několik dekád. To už na nikoho tato vláda svalovat nemůže. Samozřejmě jsme slyšeli výmluvy ministra financí z ODS Stanjury, že tu byly výdaje na „pomoc lidem s energiemi“ či na „sociální dávky“ („nestyďte se požádat“, že). V zásobníku výmluv je osvědčený odkaz na válku na Ukrajině. Pro zbývající nespokojence je tu v Čechách fungující (ale stále nesmyslnější) obvinění z podpory jakési „páté ruské kolony“. Nechtěl by nám pan premiér Fiala už opravdu něco k tomu všemu říci? A pokud možno, s novou tváří ministra financí po boku? Nelze už donekonečna poslouchat „stanjurovské“, že „jde o doporučení NERVu“, nebo že „NERV radí“. NERV nás nezajímá. NERV je fíkový list vládní nekompetence. Je to skupina neznámých, nikým nevolených lidí bez jakékoliv odpovědnosti. Ty nikdo nikdy za jejich „doporučení“ nepotrestá. Mandát voličů mají lidé ve vládě. Ať jej tedy nesou a neschovávají se!

Evropská komise dala k urychlenému vyjádření členským státům EU návrh Nařízení evropského parlamentu a rady, kterým se stanoví rámec opatření k posílení evropského ekosystému výroby produktů s nulovou čistou technologií. Jeho cílem je urychlit zavádění opatření spojených s Green New Deal a Fit for 55 a přenést rozhodovací pravomoc z úrovně členských států na úroveň EK, neboť cílů návrhu nemohou dosáhnout členské státy samostatně, protože problémy jsou přeshraniční povahy a neomezují se na jednotlivé členské státy nebo jejich část.
Dodávám:
Zelenému šílenství některé státy dosud zcela nepropadly, takže je zapotřebí zbavit je pravomocí. S Bruselem na věčné časy a nikdy jinak!