PÁTEČNÍ GLOSY 14.04.2023

Miroslava Macka
Dvě zprávy ze stejného dne:
Finmag:
Míra inflace v březnu meziročně stoupla o 15 %, což odpovídá růstu spotřebitelských cen o 0,1 % meziměsíčně.
Meziročně zůstává zdražování nejmarkantnější u potravin a nealkoholických nápojů, kde dosáhlo hodnoty 23,5 procenta, stravování a ubytování (21,2 %) a bydlení (20,1 %). Zlevnění přišlo pouze u dopravy (-0,6 %), ovšem cenové tlaky byly relativně mírné i u pošt a telekomunikací (2,9 %) a alkoholických nápojů a tabáku (6,4 %). Největší příspěvek do meziroční inflace přichází z kategorie bydlení (5,7 procentního bodu) a potravin (4,2 pb), s velkým odstupem následuje stravování a ubytování (1,2 pb).
Ačkoliv březnová inflace v souladu s očekáváními vykázala citelné zpomalení, oslavy by byly předčasné. Pozorované uklidnění totiž do značné míry vyplývá z cen energií, které už dost dobře ani neměly kam dál růst, dopravy, kde se jedná o efekt levnějších pohonných hmot, a rekreací, kde je zlevňování po skončení zimního období dovolených standardem.
Twitter premiéra Fialy:
„Inflace je nejnižší od loňského dubna a nadále klesá. To je dobrou zprávou pro všechny občany naší země. Je vidět, že náš přístup se vyplácí. Stejně tak jako se podařilo zkrotit ceny energií a pohonných hmot, se totéž postupně podaří také s cenami potravin a celkovou inflací. Musíme být trpěliví a nedělat neuvážená rozhodnutí. Zvládneme to! Růst cen se zastavil. Meziměsíční inflace 0,1 %“.
Dodávám:
Ten člověk snad ztratil poslední zbytky soudnosti a studu.

Markéta Šichtařová v článku Manifest živnostníka:
Živnostníci z rozhodnutí státu na rozdíl od zaměstnanců nemají žádnou ochranu Zákoníkem práce. Na rozdíl od zaměstnanců mají dobrovolně a vědomě nižší důchod. Nemají žádný státní či zaměstnanecký příspěvek na penzijní či životní pojištění. Nemají žádný rodičovský příspěvek. Nemají nemocenskou. Nemají mateřskou. Nemají ošetřovné. Nemají zkušební dobu. Nemají garanci minimální mzdy – naopak mohou dosáhnout ztráty. Nemají žádnou výpovědní lhůtu. Nemají nárok na platy odstupného při skončení činnosti. Nemají ochranu maximální pracovní doby. Nikdo za ně nepočítá a neorganizuje jejich daně jako za zaměstnance. Na rozdíl od zaměstnanců, kteří platí daně JENOM ze mzdy, musí platit minimální odvody, i když mají nulový zisk. Na rozdíl od zaměstnanců každou chvíli čelí nájezdům finančního úřadu, hygieny, obchodní inspekce a spousty dalších úřadů. Za každou svou chybu ručí celým svým majetkem do plné výše škody – ve srovnání s třiapůlnásobkem mzdy zaměstnance. Na rozdíl od zaměstnanců mají mraky povinností typu kontrolní hlášení, souhrnné hlášení a další. A tak dál. A dál. A dál.

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) nedávno vyslechl historicky první klimatickou stížnost. Šlo o spor iniciovaný skupinou švýcarských seniorek (KlimaSeniorinnen), které žalují vládu své země, že nedělá dost pro zamezení zvýšení globální teploty o 1,5 °C ve srovnání s předindustriální érou.
Skupina žen podporovaná švýcarskou odnoží Greenpeace tvrdí, že klimatická změna přímo ohrožuje jejich zdraví při vlnách veder, kdy navíc nemohou normálně fungovat a žijí v „klimatickém lockdownu“.
Podle odbornice na právo životního prostředí Evy Balounové z Ústavu státu a práva AV ČR tímto historickým momentem započal proces, který může v mnohém ovlivnit budoucnost klimatických žalob v mnoha zemích včetně Česka.
Tolik zpráva. Těšme se! Jakmile budou rozhodovat o našich záležitostech soudy, cesta ke krásnému novému světu bude doširoka otevřená.

Čtenář glos J. mi napsal:
Česká pošta chce kvůli úsporným opatřením prodloužit dobu doručování u ekonomických zásilek na tři dny od podání ze současných dvou. Ušetřit tím chce část doručovatelů.
Mám lepší návrh: u každé pošty zřídit vývěskovou skříň s oznámením, že dotyčný adresát si má do týdne vyzvednout zásilku. Po tomto datu bude nevyzvednutá zásilka považována za doručenou.