PONDĚLNÍ GLOSY 22.05.2023

Miroslava Macka
„Opozice nově přišla s tím, že vláda chce zdražit naftu. Fakta místo lží: vláda nestanovuje tržní cenu pohonných hmot. Cena nafty je na předválečné úrovni. Vláda ji snížením daně ‚dotovala‘ 1,50 Kč/l, protože jednu dobu byla cena neúnosná. Stojí to 800 milionů měsíčně,“ vzkázala všem kritikům Markéta Pekarová Adamová.
Petr Macinka se ve své reakci na tato slova neudržel:
„Vláda dotovala cenu nafty tím, že z ní snížila daň? Už jsem možná viděl i hada se plazit pozpátku, ale tohle, co vyplodila madam Markéta, to je tak unikátní, že by si za to zasloužila nějaký titul. Třeba čestný doktorát Honoris Causa za přínos v oblasti hospodářské autolobotomie.
Za 105 let existence republikového Parlamentu na území našich zemí v něm možná seděl někdo hloupější než MPA, ale hledali bychom jej opravdu velice těžko. Nezapomeňme na to, že toto bylo lídrem kandidátky ‚ODS‘ v Praze!“

Zpravodajský server BBC:
Čína předstihla Japonsko na pozici největšího světového vývozce aut. V 1. čtvrtletí vyvezla 1,é7 milion vozů, což je meziroční nárůst o 58%.
Britský premiér Rishi Sunak v prohlášení na závěr summitu zemí G7 v Japonsku označil Čínu za „největší výzvu naší doby pro globální bezpečnost a prosperitu“. Navázal tak i na dvě společná prohlášení G7 namířená proti Pekingu.

Americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan v CNN:
Spojené státy nemají námitky proti tomu, aby Kyjev použil své zbraně k útoku na Krym. Řekli jsme, že nedovolíme Ukrajině, aby použila americké a západní zbraně k úderu na Rusko. A my si myslíme, že Krym je Ukrajina.
Dodávám:
Z jeho slov „nedovolíme Ukrajině“ jednak jednoznačně vyplývá, kdo tam skutečně vládne a dále pravdivost starého českého přísloví „Myslet znamená hov…o vědět“.

Jen za květen provedlo Rusko deset náletů dronů a raket na Ukrajinu a po každém bylo vojenskou správou sděleno, že všechny vzdušné cíle byly zničeny silami a prostředky protivzdušné obrany.
Neuvěřitelné!