PONDĚLNÍ GLOSY 12.06.2023

Miroslava Macka
S křížkem po funuse:
Generální ředitel společnosti Meta Mark Zuckerberg se vyjádřil k problematice dezinformací během pandemie koronaviru. Vědecký establishment v průběhu pandemie žádal o cenzuru příspěvků týkajících se pandemie COVID-19. Zakladatel Facebooku uznal, že byla chyba cenzurovat tyto skeptičtější názory, které se později ukázaly být pravdivějšími. Už v roce 2021 přiznal, že Facebook odstranil okolo 18 milionů příspěvků obsahujících údajné dezinformace.
A nyní kontrolní otázka:
Co myslíte, existuje tato praxe na sítích nadále?

Dan Mircea Geoană, zástupce generálního tajemníka NATO:
„V současnosti nepanuje v rámci NATO shoda na tématu vstupu Ukrajiny do aliance. Věřím, že je to jasné i Zelenskému.“
Tak snad už i Zelenskému dojde, že skutečně jde o proxy válku USA s Ruskem do posledního Ukrajince a podpora této války v členských státech NATO setrvale klesá.

Bezpečnostní analytik Jan Schneider v rozhovoru s Parlamentními listy:
Jsme svědky hybridní války ze strany Západu. Ještě ani nedopadl sestřelený malajsijský boeing MH17 v roce 2014, a už některým „bylo jasné“, kdo je vinen. Od té doby velmi zřetelně sledujeme, jak západní propagandisté nečekají s obviněním Ruska při jakékoliv, byť nejnevhodnější příležitosti (Rusové si prý ostřelují jimi obsazenou Záporožskou jadernou elektrárnu, Rusové si prý zničili Nord Stream, apod.). Nepotřebují žádné vyšetřování, žádný soud, oni nevyřknou podezření, ale hned sdělí, kdo je „vinen“. To je „kultura“ padesátých let, tady i v mccarthystických Spojených státech.
A pokud se takto projeví někdo, kdo si hraje na bezpečnostního experta, či – bože chraň! – přímo analytika, tak si dělá z celého světa nehoráznou srandu. Je znamením úpadku doby, že mu někdo vůbec byť jen vteřinu naslouchá. Nicméně jedna okolnost těmto žvanilům nahrává – média nedělají nic jiného, než sledují efektivitu své prodejnosti, takže zveřejní jakoukoliv nehoráznost, jen když jim to udrží prodej a tudíž inzerci.

Jiný úhel pohledu, a to bývalého amerického zpravodajského důstojníka Scotta Rittera:
Zničení Kachovské přehrady Ukrajinci nemělo vojenské, ale politické důvody. Ukrajina chce totiž výrazně zvýšit náklady Ruska na obnovu těchto území, protože kyjevský režim si uvědomuje, že nemá šanci je získat zpět.

Markéta Šichtařová v rozhovoru pro Parlamentní listy:
Nízká míra nezaměstnanosti má totiž hned několik příčin. Zaprvé míra nezaměstnanosti u nás byla nízká dlouhodobě ještě před covidem, takže tady už byl „základ“. Jenomže za normálních okolností by pandemie a ekonomické uzavírky měly nezaměstnanost zvýšit. To by tu ale nesměl být program Antivirus, který začal lít peníze do oběhu a zachraňovat provozy, jež by jinak zkrachovaly. To mělo na svědomí jednak vysokou inflaci, jednak udržení nízké nezaměstnanosti – obojí byly spojené nádoby. A to navzdory faktu, že ekonomika stála.
Do toho přišlo rozšiřování státního sektoru a nabírání nových státních úředníků. Státní sektor začal nasávat lidi jak houba na byrokratické, zhola zbytečné pozice, které produkují jen stohy zbytečné, kontraproduktivní byrokracie zatěžující soukromý sektor – jenomže soukromému sektoru stále víc chybí lidi, které jim státní sektor odčerpal.
Nakonec se tak přesouváme k tomu, že co mělo být známkou zdraví trhu práce, je naopak znakem přebujelého státního sektoru, který bere podnikatelům použitelné zaměstnance.