STŘEDEČNÍ GLOSY 26.07.2023

Miroslava Macka
Ukrajinská protiofenzíva zaostává za harmonogramem, ale jde podle plánu, uvedl ukrajinský ministr obrany Reznikov v rozhovoru pro CNN.

Novinky.cz:
Nahlášené ztráty vybavení jsou nad dlouhodobým průměrem, především v dělostřelectvu (týká se to hlavně údajů od ukrajinské strany, protože ruské údaje jsou bohužel do značné míry nevěrohodné).
Na rozdíl od těch ukrajinských, dodávám…

Jonas E. Alexis, Veterans Today:
Kyjev se snaží Rusku pomstít za současné útoky na ukrajinské přístavy, zatímco bezvýsledné pokusy ukrajinské armády dosáhnout pokroku na frontových liniích přinášejí jen narůstající ztráty.
Ruské jednotky pokračují v rozšiřování území, které kontrolují u Kupjansku. V minulých dnech převzaly kontrolu nad několika opevněnými místy v oblasti Masjutovka a Sinkovka.
Russké jednotky postoupily též v oblasti Svatovo, aby vytvořily nározníkové pásmu a chránily tak Luhanskou městskou aglomeraci. Ruské jednotky též překročily řeku Žerebec, získaly kontrolu nad strategickými výšinami na západním břehu a vytvořily 7 km hluboký průlom do ukrajinské obrany.
Na druhou stranu nemohou ukrajinské jednotky hlásit jakákoli vítězství, a to navzdory krvavým pokusům ve všech směrech.
V oblasti Artemovska ruské síly pokračují v odolávání ruské ofenzivě poblíž Berkovky a nedovolují ukrajinským silám získat výšiny v oblasti Klešejevka. V Záporožské oblasti ukrajinské velení vrhá další a další jednotky, aby získaly Rabotino, ale boje se stále odehrávají kilometry od osady.
Boje na frontách jsou doprovázeny vzájemnými útoky na strategické cíle za frontou.
Minulé noci hřměly výbuchy v oblasti Sumy, ale hlavním cílem byly opět oděské přístavy, které zasáhl již minulý útok. Minulou noc byly ovšem zasaženy a zničeny objekty, takže je Kijev nemůže využívat k vývozu obilí. To již oficiálně přiznalo ukrajinské vojenské velení. Mezitím oznámili místní zdroje výbuchy v městech Izmail a Reni, kde byly zničeny nádrže a další objekty.
Den předtím Zelenskij slíbil odplatu za pokračující destrukci ukrajinských přístavů. V noci 24. července byly elektronicky zneškodněny dva ukrajinské drony nad Moskvou. Měly pravděpodobně namířeno k budově ruského ministerstva obrany, ale nakonec poškodily jen dvě civilní budovy.
Ve stejné době 17 dronů napadlo Krymský poloostrov. Popdle ruského ministestva obrany jich bylo 14 elektronicky zničeno a 3 dopadly na území poloostrova. Výsledkem byl výbuch muničnícho skladu.
Útoky na Krym mohou přinést nějaké vojenské výsledky, ale nálety dronů na Moskvu vojensky Ukrajině nic nepřinášejí, jen provokují Rusko k odvetným úderům. Kyjevský režim se tím snaží vytvořit zdání vítězící protiofenzivy, ale jen tím zhoršuje život Ukrajinců.