ČTVRTEČNÍ GLOSY 17.08.2023

Miroslava Macka
Vít Rakušan na Twitteru: "Rozmohl se nám tu takový nešvar: že prý nemáme odsuzovat kolektivní vinu vůči Ukrajincům, když sami uplatňujeme totéž vůči Rusům. Tak znovu: pokud se zločinu dopustí člověk, je potrestán člověk. Pokud se zločinu dopustí stát, je potrestán stát. Včetně svých občanů, jinak to nejde.
Ale jde, soudruhu ministře, jde, dodávám.

Otřesný případ brutálního znásilnění a těžkého ublížení na zdraví, který šokoval celou Francii, řeší policie v normandském městě Cherbourg-en-Cotentin. Obětí barbarského činu se stala 29letá žena, která leží v kómatu v nemocnici a bojuje o život. Zločin se odehrál už začátkem srpna, ale úřady o události informovaly až s desetidenním zpožděním. Podezřelým je podle listu Figaro 18letý muž korpulentní postavy jménem Umar N., s nímž se oběť osobně neznala.
Tolik začátek zprávy, která je ihned doplněna obavou, aby se tématu populisticky nechytila krajní pravice.
Nechápu ovšem, co je populistického na slovech šéfa hnutí „Znovudobytí“ Érika Zemmoura, který prohlásil:
„Sním o Francii, kde mladá žena neskončí v kómatu poté, co byla okradena, znásilněna a krutě mučena ve svém vlastním domě multirecidivistou Umarem.“


Výroky amerického generálporučíka Bena Hodgese, bývalého velitele pozemních vojsk USA v Evropě, na časové ose:
16. března 2022: „Po třech týdnech války… se konflikt blíží do kritické fáze …“ „…ruským generálům dochází čas, munice i vojáci …“ „Příštích 10 dní bude rozhodujících…“
12. prosince 2022: „Ukrajina získá zpět Krym od Ruska do srpna.“
23. dubna 2023: „… Krym se osvobodí během několika měsíců…“
30. května 2023: „…ruská armáda v létě dosáhne kulminačního bodu, tedy nebude kvůli vysokým ztrátám, nedostatku munice nebo únavě z bojů schopna naplnit své mise…“
12. června 2023: „…hlavní úder na okupanty teprve přijde a bude jej provázet zapojení velkých formací tvořených stovkami tanků a obrněnců…“
7. srpna 2023: „…ne, protiofenzíva neztroskotala. Jednoznačně ale nepokračuje tak rychle, jak bychom si přáli.“

Čtenář glos J. S. mi napsal:
Rád bych reagoval na váš odstavec s tvrzením Jana Schneidera o výroku Rafaela Grossiho. Není pravda, že „Rafael Grossi oficiálně v Davosu řekl, že v Záporožské jaderné elektrárně bylo nalezeno 30 tun plutonia a 40 tun obohaceného uranu.“
Refael Grossi ve skutečnosti v Davosu 25. 5. 2022 řekl, že doufá v brzkou inspekci Záporožské jaderné elektrárny, aby tato inspekce zkontrolovala 30 tun plutonia a 40 tun obohaceného uranu, které jsou tam skladovány.
Původ tvrzení o 30 tunách plutonia a 40 tunách obohaceného uranu lze vystopovat k tvrzení Sergeje Kondratěva, ruského specialisty na energetiku, po obsazení elektrárny ruskými vojsky v únoru 2022. Tento výrok ovšem padl pouze jednou, nikdy nebyl (Ruskem) zopakován a Rusko neposkytlo žádný důkazní materiál. Validní otázkou je, zda-li se jednalo pouze o propagandistickou hru v počáteční fázi války, snahu nalézt „důkazy“ k ospravedlnění války.
Enerhoatom, ukrajinská agentura pro správu jaderných elektráren, Grossiho výrok oficiálně odmítla s tím, že žádné plutonium ani obohacený uran není a nikdy nebyl v Záporožské jaderné elektrárně skladován. Uvedla, že v elektrárně je pouze skladováno palivo pro jaderné bloky, nové i vyhořelé, což ale rozhodně není ani plutonium, ani obohacený uran. Skladování paliva je pak standardní záležitostí v každé jaderné elektrárně na světě.
Sám Grossi navštívil tuto elektrárnu 29. března 2023 a o žádném plutoniu ani obohaceném uranu už nepadlo ani slovo. Můžete přemýšlet, která konspirační teorie je pravděpodobnější — jestli byl uplacen mocnými ukrajinci, nebo jestli mu přišlo trapné to vytahovat.

Čtenář glos Z. M. mi napsal:
Rád bych reagoval na „vymlčování“ nepříjemných faktů. Nijak nepopírám, že tento jev existuje, nicméně propírat výskyt 40 tun obohaceného uranu (jak moc obohaceného?) v elektrárně s šesti reaktory VVER-1000, které obsahují 66 tun paliva (každý jeden) je možná poněkud přehnané. Množství -kdyby byl ve „zbraňové“ kvalitě by to bylo ohromující, ale nikdo neřekl, že v takové kvalitě byl. Separace potřebného izotopu se provádí pomocí mnoha zřetězených odstředivek, není to žádná legrace, je potřeba rozlehlá továrna. To v areálu záporožské elektrárny nejde dělat, potřebná technologie tam prostě není už jen z důvodu místa. Jistě si všichni pamatujeme iránské snahy o obohacování na zbraňovou kvalitu a velmi bedlivé „pozorování“ dotčeného závodu jak izraelských letectvem, tak zpravodajsky Američany. Továrnu na obohacený uran před světem neschováte.
Třicet tun plutonia bych za překvapení už považoval, tamní reaktory plutonium neumí rozumně spalovat – ale ani produkovat. Kromě toho, pokud jde o zbraňové použití, je tu opět otázka separace vhodného izotopu. Na to je opět potřeba velmi rozměrná technologie, kterou v areálu elektrárny nemají. Pomíjím, že plutonium se průmyslově vyrábí v úplně jiném typu reaktoru (množivém), kterým záporožská elektrárna nedisponuje.
Suma sumárum, není to žádná senzace a rozhodně nejde o zbraňově použitelný materiál i kdyby tam ve zmíněném rozsahu byl.