PÁTEČNÍ GLOSY 15.09.2023

Miroslava Macka
V Českých Budějovicích čekali žadatelé o předčasný důchod i několik hodin. Ve středu ráno bylo v pořadníku po deváté hodině asi třicet lidí.
Tolik zpráva, ke které přidávám odstavec z dnešní glosy Václava Klause.
Evropané už nechtějí pracovat. Líbí se jim stále prodlužované víkendy, přibývání počtu svátků, zvyšování délky dovolené, narůstající praxe „houmofisů“, stále zvyšované minimální mzdy, garantované příjmy, předčasné důchody, atd. To všechno jsou definiční charakteristiky mentality dnešních Evropanů. Jen staromilci se tomu brání. Německý, politicky angažovaný byznysmen Wolfgang Reitzle publikoval počátkem srpna široce citovaný článek s názvem „Iluse blahobytu bez výkonu a úsilí“, který by i u nás měli všichni číst.

Ruští představitelé podle listu New York Times přetvořili svou ekonomiku tak, aby se zaměřila na vojenskou výrobu. Díky příjmům z vysokých cen energií se ruským bezpečnostním službám a ministerstvu obrany daří pašovat mikroelektroniku a další západní materiály potřebné pro řízené střely a další přesně naváděné zbraně, v důsledku čehož se vojenská výroba nejen obnovila, ale dokonce prudce vzrostla. Díky tomu tak Rusko nyní produkuje více munice než Spojené státy a Evropa dohromady.
Ruské výrobní náklady jsou navíc mnohem nižší než na Západě, kde stojí v současné době výroba dělostřeleckého náboj 155 milimetrů pět až šest tisíc dolarů (114 až 136 tisíc korun), v Rusku stojí výroba srovnatelného dělostřeleckého náboje ráže 152 milimetrů kolem 600 dolarů (14 tisíc korun).
Pro Ukrajinu to znamená větší zranitelnost při ruských útocích a možnost obzvláště „temné a chladné“ zimy.

Italský sociolog Alessandro Orsini v článku pro IL Fatto Quotidiano:
Americký prezident Joe Biden potřebuje konflikt na Ukrajině, protože zejména energetické spojenectví mezi Moskvou a Berlínem ohrozilo hegemonii USA v Evropě.