STŘEDEČNÍ GLOSY 20.09.2023

Miroslava Macka
Projev u žateckého památníku má dohru. Armáda končí spolupráci se Svazem letců, uvádí Žatecký a lounský deník.

Prezident Petr Pavel promluvil na summitu OSN o udržitelném rozvoji v New Yorku. Stanovené cíle se podle jeho názoru plnit nedaří. K příčinám patří covid-19 i ruská agrese na Ukrajině. Ta má podle jeho slov „katastrofální následky“. Česká republika zná svou globální povinnost, řekl Pavel a potvrdil český závazek do Zeleného klimatického fondu.
Správně! Chce to jen vyměnit heslo na prezidentské standartě. Místo „Pravda vítězí“ „Držet hubu a krok“.

K tragédii v Ukrajinou kontrolované Konstantinovce, která zabila 17 lidí, došlo kvůli selhání odpalu protiletadlové střely 9M38 ze systému protivzdušné obrany Buk ukrajinských ozbrojených sil.
K tomuto závěru došli odborníci a analytici z The New York Times, kteří vedli rozhovory s místními obyvateli, zkoumali záběry z kamer a sbírali úlomky fragmentů.

Ekonom Richard Hindls:
Myslím, že náš hospodářský pokles začíná už být větším problémem, než se momentálně prezentuje. Vedle Španělska jsme snad jedinou zemí, která dosud nedosáhla v objemu vytvořených přidaných hodnot úrovně z doby, než přišel covid. A teď už nám hrubý domácí produkt ani neroste, přichází ekonomický pokles. Největšími strašáky hospodářského růstu jsou inflace a rychlost nárůstu rozpočtového deficitu. Ani jedno dosud příliš nezvládáme a v obojím patříme téměř na chvost Evropy.
Opatření v těchto směrech byla a stále jsou pomalá, až liknavá, pokud vůbec nějaká byla – to platí hlavně o našem postoji k prudkému nárůstu inflace, kde jsme prakticky propásli celý rok 2022. Logickým důsledkem je, že lidé se bojí utrácet, odsouvají spotřebu – pokud na ni někteří vůbec mají. Hmatatelným úkazem je to, že tržby maloobchodu nepřetržitě klesají už patnáct měsíců. A nezapomeňme, že je to právě spotřeba domácností, která tvoří polovinu HDP. Tak jak nám pak může HDP růst?