PONDĚLNÍ GLOSY 25.09.2023

Miroslava Macka
Určitě si přečtěte!

Národní komise Ukrajiny pro standardy státního jazyka povolila v neoficiálních textech psát slova Rusko, Ruská federace a Moskva s malým počátečním písmenem, píší ukrajinská média.
Další překročení hranice lidské blbosti je na světě.

Zelenskyj promluvil během své návštěvy Kanady v tamním parlamentu. Po něm vystoupil premiér Trudeau a nakonec předseda parlamentu, který mimo jiné řekl:
„Máme tu dnes v parlamentu skupinu ukrajino-kanaďanů, a mezi nimi i veterána druhé světové války, který tehdy bojoval za ukrajinskou nezávislost proti Rusku a dodnes podporuje ukrajinské jednotky, i když je mu už 98 let. Jeho jméno je Jaroslav Hunka. Je to ukrajinský hrdina, kanadský hrdina a my mu děkujeme za jeho službu“.
Následoval potlesk.
K tomu jen drobnost. Hunka byl členem jednotky SS Galizie, která má na svědomí mnoho válečných zločinů.
Zdá se, že se v toku času dočkáme též oslavy Adolfa Hitlera, hrdinného bojovníka proti Rusku…

Ruský ministr zahraničí Lavrov na Valném shromáždění OSN:
Nazýváme to hybridní válkou, ale to na věci nic nemění De facto bojujete proti nám rukama a těly Ukrajinců. Otevřeně říkáte, že Rusko musí být poraženo na bojišti. Za těchto okolností, když se tedy má rozhodnout na bojišti, tak to bude na bojišti.


Čína nabídla pomoc při rekonstrukci Sýrie poškozené válkou. Čínský prezident Si Ťin - phing a syrský prezident Asad oznámili po diplomatických jednáních v Číně vznik strategického partnerství.

Mluvčí amerického Kongresu Kevin McCarthy odmítl žádost ukrajinského prezidenta Zelenského, aby mohl promluvit ke členům Kongresu.
„Zelenskyj nás požádal o společné zasedání, ale na to nemáme čas,“ oznámil reportérům na Kapitolu.

Americký senátor Rand Paul:
„Nenechte se zmást, Ukrajina je zkorumpovaná: zrušili volby, zakázali politické strany, obsadili kostely, uvěznili kněze, takže ne, toto není demokracie, ale zkorumpovaný režim.“

Petr Drulák v rozhovoru s Parlamentními listy:
Takže podle vás končí doba, kdy Ukrajinci ode všech dostali všechno, o co si řekli?
Je to vidět ve Spojených státech, kde Zelenského čekají mnohá jednání s představiteli ve Washingtonu a ti se ho budou ptát, kam jejich peníze jdou, k čemu je využívají, co se jim s tím daří atp. Tenhle způsob pohledu na Ukrajinu bude sílit, a pokud na to z Kyjeva budou odpovídat zvýšenou asertivitou, pouze urychlí odpadávání států, které je podporují. Je třeba dodat, že ukrajinské pozici trochu rozumím, protože oni krátce po invazi chystali dohodu s Ruskem. Vzpomeňte si na jednání delegací a podle řady tehdejších zdrojů se tam rýsovala dohoda. Byl to Boris Johnson, který se vydal do Kyjeva a vysvětlil Ukrajincům, že takovou dohodu nebudou garantovat a že Velká Británie a Západ má zájem na tom, aby Ukrajina bojovala, a udělají všechno pro to, aby ji vojensky podpořili a vyzbrojili. Z tohoto hlediska získali Ukrajinci oprávněný dojem, že bojují za Západ. Toto je ta slavná Johnsonova návštěva, která byla určitě koordinovaná s Bílým domem, určitě tam nejel jen za sebe. Ukrajinci byli vlastně přesvědčováni, že mají bojovat a když se jim úplně nedaří, dávají od nich některé státy ruce pryč. Dalo se to nicméně očekávat, protože takhle Západ se svými spojenci běžně nakládá. Je pochopitelné, že to v ukrajinských kruzích bude vyvolávat frustraci.