PÁTEČNÍ GLOSY 29.09.2023

Miroslava Macka
Šetříme, kde se dá!
Česko muselo zničit třetinu nakoupených vakcín za téměř pět miliard (Seznam Zprávy 27. 9. 2023). Dodávám: Převzetí absurdně předimenzované objednávky, když česká vláda nebo ministerstvo zdravotnictví nebyly stranou kontraktu, je dech beroucí lokajství.
Ministerstvo práce a sociálních věcí pod vedením lidovce Mariana Jurečky zaplatí vysokým úředníkům lekce, aby jejich prezentace měly „ostrý obraz a dobrý zvuk“. Za bezmála dvě stě tisíc korun se nejvyšší vedení ministerstva proškolí v kurzu nazvaném „Dejte říz svým prezentacím“.
Národní institut pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI), který vznikl loni v době covidu, má získat od státu skrze Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR 563 milionů korun pro cca 150 pracovníků. Věnuje se mimo jiné válce na Ukrajině, klimatické změně, genderovým tématům a „boji proti populismu“.
Vláda ve středu schválila pořízení 24 letounů F-35 za cenu 106 miliard korun, dalších 44 miliard bude stát příprava na jejich provoz. Podle premiéra Fialy bude nákup financován z rozpočtu ministerstva obrany.
Což je ovšem jen zástěrka. Ta zcela zbytečná drahá letadla a jejich provoz zaplatíme do posledního šroubku ze svých kapes, aneb kupujeme věci, které nepotřebujeme za peníze, které nemáme.

Prezident Miloš Zeman:
„Když se dívám na českou politickou scénu, tak mám pocit, že sleduji divadelní hru, kterou napsal idiot a kterou režíruje kretén.“

Jiří Weigl, Institut Václava Klause, k nadcházejícímu výročí Mnichova:
Velmoci nemají přátele, ale pouze své zájmy. Výlučně na ně spoléhat se zajištěním své státní existence a bezpečnosti se nevyplácí. V Mnichově nás spojenecké velmoci hodily bez výčitek přes palubu, když měly pocit, že je to v jejich zájmu. A udělají to vždycky, pokud k tomu budou mít silný důvod, bez ohledu na přátelství, mezinárodní právo, demokracii a bohužel i spojenecké závazky.

Šéf NATO Stoltenbergpodle agentury Reuters prohlásil v Kyjevě, že Ukrajinci bojující za svobodu a své rodiny postupně získávají půdu pod nohama, zatímco ruské jednotky bojují za „imperiální bludy“ Moskvy a ustupují.
Bohužel zapomněl dodat, kolik Ukrajinců postupně získává hlínu nad sebou za jiné imperiální bludy.

Petr Bystroň v Bundestagu:
Určitě si poslechněte!