ÚTERNÍ GLOSY 24.10.2023

Miroslava Macka
Po návratu z Mallorky a pročtení týdenních zpráv a komentářů mohu jen připomenout verše Karla Havlíčka Borovského ze Křtu svatého Vladimíra.

Staří lidé umírali,
děti se rodily,
hodní lidé pracovali
a ochlasti pili.

Kdo měl málo, tomu braly
velké pijavice:
moudrých lidí bylo málo,
ale hloupých více.

Kdo byl taškář za Peruna,
taškařil zas dále:
a kdo byl poctivá duše,
dřen byl neustále.

Neboť svět je pořád stejný,
lidé ho nezmění,
plivni si stokrát do moře,
ono se nezpění.

Kdykoli čtu nějaký článek o CO2 a globálním oteplování, vrtá mi hlavou jeden problém. Ve všech článcích totiž autoři pokládají globální oteplování za to nejhorší a nejnebezpečnější, co mohlo lidstvo potkat, a tvrdí, že pokud nezměníme náš způsob života a neutratíme biliony na Green Deal, nastane něco jako konec světa.
Jenže nemůže být globální oteplování - a lhostejno, zda způsobené člověkem či nikoli - také leckde a v lecčems užitečné a výhodné? Napadá mne spousta situací a oblastí života, kde by tomu tak bylo. Jenže o případných pozitivech globálního oteplování se nedočtete ani slovo - z toho totiž žádné peníze nekynou…

Německé ministerstvo obrany je znepokojeno tím, že v návrhu rozpočtu na příští rok, který předložilo ministerstvo financí, chybí více než pět miliard eur na pomoc Ukrajině.
Copak ministerstvo obrany, ale daňoví poplatníci, kteří si tak rádi utrhnou od huby, aby bylo na Ukrajině čím střílet, dodávám.

V novodobé historii České republiky, tedy od roku 1993, bylo nejnižší zadlužení státu mezi lety 1996 až 1998, kdy činilo devět procent HDP. Předsedou vlády byl tehdy Václav Klaus. Nyní činí 44.5% a stále narůstá.

Poslední data čínského Národního statistického úřadu:
Ve 3. čtvrtletí letošního roku HDP vzrostl více, než se očřekávalo, a to o 4.9% oproti loňskému roku. Za první tři čtvrtletí utratili čínské domácnosti 4.68 bilionu dolarů, což je o 6.8% více, než loňského roku a podílely se 83.2% na celkovém ekonomickém růstu.