ČTVRTEČNÍ GLOSY 2.11.2023

Miroslava Macka
Dokonce i ve vlacích se objevují plakáty s varováním, že „šíření nepravdivých informací je trestný čin“.
Připomnělo mi to starý dobrá vtip, kterak byl odsouzen za vyzrazení státního tajemství občan, který vykřikoval na ulici, že Husák je vůl.

Redakce Parlamentních listů požádala Ministerstvo vnitra o poskytnutí podrobnějších informací, jaké kampaně související s tzv. bojem proti dezinformacím úřad realizuje. Stejně tak v souvislosti s nejnovější online kampaní, proč vnitro považuje za důležité, aby lidé nahlašovali ostatní, pokud usoudí, že se druzí chovají na internetu nebezpečně.
Přesné znění otázek bylo následující: „Jaké projekty cílené na boj proti dezinformacím Ministerstvo vnitra v tuto chvíli realizuje či se na nich podílí? Proč považuje Ministerstvo vnitra za důležité nabádat občany k informování policie o ‚nebezpečném chování na sítích‘? Vnímáte rizika atmosféry udávání, která z toho může vzniknout?“
Ministerstvo vnitra ČR vedené Vítem Rakušanem ovšem ani po urgenci na zaslané otázky neodpovědělo.

Vláda do budoucna počítá s výstavbou malých a středních modulárních reaktorů. V Česku by se měly postupně objevovat během příštích pěti až deseti let. Kabinet pro to ve středu schválil specializovaný plán. Menší reaktory mají být součástí připravované Státní energetické koncepce.
Předpokládám ovšem, že již dopředu vyloučí čínské firmy, ač je Čína ve vývoji těchto reaktorů na světové špičce.

„Válka nyní přechází do nové fáze: do toho, čemu ve vojenství říkáme ‚poziční‘ válka se statickými a vyčerpávajícími boji, jako tomu bylo v první světové válce,“ napsal náčelník ukrajinského generálního štábu Zalužnyj v The Economist s tím, že Rusku to umožní obnovovat své síly a nakonec ohrozit postavení ukrajinské armády i samotného ukrajinského státu.
A hned požádal o letadla.

Spojené státy v současné době nevyhodnocují, zda se Izrael během operací v Pásmu Gazy dopouští válečných zločinů, uvádí americké ministerstvo zahraničí.