PONDĚLNÍ GLOSY 6.11.2023

Miroslava Macka
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela nepojede na zamýšlenou misi do Saúdské Arábie, kde hodlal jednat o navýšení dodávek ropy. Saudové v pátek setkání odvolali. Důvodem je podle českých úřadů bezpečnostní situace v oblasti, ve skutečnosti však spíše kroky českých politiků, kupříkladu účast ministra Síkely na proizraelské akci.
Bez komentáře…

Organizace pro pomoc uprchlíkům za rok 2022 obdržela na provozních dotacích 60 milionů a 342 tisíc korun. Dalších 3,4 milionů získala na příspěvcích a 1,4 milionu na „tržbách za vlastní výkony a za zboží“.
Z nákladů šla největší část, téměř 46 milionů, na „osobní náklady“.
Opět raději bez komentáře

Václav Klaus:
Kdy už si konečně přiznáme, že zvýšení ceny energií je lidský svévol vyvolaný zelenou ideologií? A že se tato ideologie stala v Evropské unii tak mocnou zbraní jedině proto, že byla radikálně oslabena síla národních států v Evropě ve prospěch Evropské komise, Rady a všech dalších orgánů EU?

Něco k zamyšlení:
Čermák za výzvy k násilí vůči politikům dostal 5,5 roku vězení
Feri za dvě znásilnění a jeden pokus o znásilnění dostal 3 roky
Novotný za výrok „Češi by potřebovali válku, zabít děti a podříznout ženy" zůstal bez trestu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj jmenoval novým šéfem Sil speciálních operací (SSO) Serhije Lupančuka. Viktor Chorenko, který stál v čele SSO od loňského července, bude podle prezidenta nadále pracovat na speciálních úkolech. Informovala o tom agentura Reuters.
Chorenko v rozhovoru se serverem Ukrajinska pravda uvedl, že důvody rozhodnutí nezná a že se o něm dozvěděl z médií.

Podle bývalého náčelníka Generálního štábu Jiřího Šedivého byla očekávání ukrajinské protiofenzivy nereálná, to však není jen problém pouze Západu, ale také ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
„Vzbudil u nás velká očekávání, byla to vyjádření, která mluvila o tom, že se letos dobyde Krym, že se Rusové vytlačí z území Ukrajiny. Ačkoliv jednoduché vojenské propočty ukazovaly, že na to Ukrajina nemá.“
Hleďme, hleďme! A my, co jsme to říkali od prvopočátku, jsme byli označováni za Putinovy šváby. Dříve nebo později snad konečně i všichni ti válečníci pochopí, že Rusko se porazit nedá a svojí válkychtivostí a neochotou jednat též o ruských geopolitických zájmech způsobili a způsobují zbytečné utrpení a smrt statisíců nevinných lidí.

Titulek Novivky.cz:
Rusové zasáhli drony civilní infrastrukturu v Charkově a dalších ukrajinských městech
Diskutující Jana Krchák:
Když si to přeložím, tak opět bylo přesnými údery zničeno množství drahého vojenského materiálu dovezeného na Ukrajinu ze Západu.


Ruští žertéři známí jako Vovan a Lexus vedli třináctiminutový telefonický rozhovor s italskou ministerskou předsedkyní Meloniovou, které se představili jako vysocí úředníci Jihoafrické unie. Rozhovor se uskutečnil již 18. září, ale byl zveřejněn až 1. listopadu.
Když se Meloniové dotázali na válku na Ukrajině, Meloniová odpověděla anglicky
„I see that there is a lot of fatigue, I have to say the truth from all the sides. We (are) near the moment in which everybody understands that we need a way out.“
A dodala „The problem is to find a way out which can be acceptable for both without destroying the international law.“
Tedy: „Musím popravdě říct, že vidím na všech stranách spoustu únavy. Blížíme se k okamžiku, kdy každý pochopí, že potřebujeme najít nějaké východisko.“
A dodala „Problémem je najít východisko, které může být přijatelné pro obě strany, aniž by odporovalo mezinárodnímu právu.“
Bývalý ministrský předseda Giuseppe Conti k jejím slovům řekl:
„Jde o selhání v globálním měřítku a vládní protokoláři by měli být rychle vyměněni. Co je však ještě více neakceptovatelné, je zjištění, že ministerská předsedkyně mluví o konfliktu na Ukrajině zcela opačně, než ve stejnou chvíli v parlamentu. Nsbízí zcela rozdílný popis konfliktu, než jaký nabízí Italům, veřejnému mínění a zástupcům lidu. Přiznává, že nevidí žádnou jinou cestu řešení konfliktu, který může trvat léta.“