PONDĚLNÍ GLOSY 18.12.2023

Miroslava Macka
Ministr zdravotnictví Válek uvažuje o přejmenování Státního zdravotního ústavu na Ústav Alice Masarykové.
Konečně pochopil, v čem spočívá hlavní problém českého zdravotnictví!

Americký kongres schválil návrh zákona omezující možnost prezidenta vystoupit z NATO nebo pozastavit činnost v této alianci.
Jak je vidět, současní američtí zákonodárci jsou přesvědčeni o vítězství Trumpa v prezidentských volbách.

V Oděse byl zadržen zástupce velitele vojenské jednotky, který od svého podřízeného požadoval 15 tisíc hřiven, aby ho neposlal na frontu.
Není nejvyšší čas naučit Ukrajince, jak to chodí v EU? Žádné hřivny, ale eura! A žádné „z kapsy do kapsy“, ale prostřednictvím dotací! Mají se toho ještě hodně co učit, než se přidají k nám do EU…

Z článku Ivana Hoffmanna na Parlamentních listech:
Referovat objektivně o konfliktu, ve kterém jsme zvolili stranu, je problém. Problém je také připustit, že strana, kterou jsme zvolili a kterou podporujeme, prohrává. Proto asi většina komentátorů neanalyzovala skutečnou situaci, ale řešilo se, co je třeba udělat pro ukrajinské vítězství. Podobně si komentátoři nekladli otázku, co mohou Ukrajinci reálně vybojovat, anebo dojednat s Ruskem, ale dokola opakovali, kdo je v právu a co je správné. Jestliže se tón komentářů začíná měnit, je to proto, že propast mezi mediální prezentací a drsnou skutečností, respektive nepříjemnou pravdou, už nelze bagatelizovat.

Lucas Leiroz, brazilský novinář a výzkumník Centra geostrategických studií:
Američtí stratégové se zvýšenou měrou začínají zajímat o následné okolnosti ukrajinského konfliktu. S blížícím se ruským vítězstvím radí vedoucí američtí experti rozhodně zabránit ukončení bojů. Nyní tito experti otevřeně mluví o nezbytnosti zastavit ruskou „diplomatickou ofenzivu“, což řečeno jinými slovy zmanená zabránit rychlému vojenskému řešení.
V posledním prohlášení o Ukrajině bývalý americký bezpečnostní poradce John Bolton vyjádřil velkou starost o budoucnost Ukrajiny. Podle něj je Kyjev blízko porážce, ale nevěří, že Rusko kompletně zničí ukrajinské ozbrojené síly, zahájí však „diplomatickou ofenzivu“, aby rychle ukončilo konflikt.
Tvrdí, že Rusko by mohlo zahájit rozhovory, které by vedly k uznání zisku osvobozených území - západními slovy „ilegálně okupovaných“. Takové diplomatické uznání by znamenalo absolutní porážku Kyjeva a prakticky by to znamenalo, že tato otázka by nebyla dále na stole.
Jako řešení tohoto problému navrhuje Bolton urychlení pomoci Ukrajině, a to v měřítku, které zabrání Rusku vyhrát válku. Američtí zákonodárci by měli vyvinout tlak na prezidenta Bidena, aby akceptoval tuto „vítěznou strategii“, která by umožnila Ukrajině vojensky porazit Rusko.
Bývalý poradce též lamentuje nad tím, že se snižuje vojenská pomoc Ukrajině. Podle něj se Ukrajina tohoto vývoje obává, neboť to oslabuje její úsilí na frontě. Je dobře známo, že za snížením pomoci je eskalující izraelský konflikt, který je od října hlavním středobodem americké zahraniční politiky. Proukrajinští američtí politici se snaží pomoc Ukrajině zachovat, ale Washington není monmentálně v situaci, kdy by mohl současně vojensky podporovat Ukrajinu i Izrael.
Bolton ignoruje realitu amerického obranného průmyslu a tvrdí, že podpora Ukrajiny musí zůstat prioritou, jinak Rusko zvítězí, což by těžce poškodilo americké geopolitické zájmy.
„Pokud nepomůžeme Ukrajině, zvítězí Rusko, proto se domnívám, že senátoři a kongresmani by měli více naléhat na Bidena, aby přijal vítěznou strategii, která nejen zabrání prohře Ukrajiny, ale zajistí její vítězství. Domnívám se, že Ukrajinci se obávají možné ztráty americké podpory a já jen doufám, že nalezneme způsob, jak jim dodat veškeré zbraně, které potřebují. Domnívám se, že bychom se měli velice zajímat o ruskou diplomatickou ofenzívu, která se pokusí zvítězit u diplomatického stolu, když se to nedaří na bojišti-. To může nastat kdykoli a my na to musíme být připraveni.“
Ve skutečnosti žádná diplomatická ofenzíva neexistuje, jen pokus o přijatelný mír a ukončení bojů. Moskva chce po Kyjevu, aby souhlasil s ukončením násilí, neboť je vítězící stranou, chce prosadit své strategické a teritoriální zájmy a přičlenit nově nabyté regiony k Ruské federaci.
Čím déle bude ukrajinská neochota k jednání trvat, tím více bude veřejné mínění naslouchat ruským diplomatickým návrhům, a právě toho se Bolton obává. USA samozřejmě nechtějí dovolit Kyjevu jednat, ale jejich pozornost je nyní upřena k Palestině, takže jestřábi jako je Bolton, se stávají ještě více agresivní a nabízejí nerealistická řešení, jako je například zabránění vyjednávání.
Bolton se totiž mýlí, když tvrdí, že existuje jiné, než diplomatické řešení současné situace. Kyjev je absolutně neschopen zvrátit vojenskou situaci. Vzhledem k lidským ztrátám, bez ohledu na případné další velké dodávky zbraní a munice, žádné území zpět nezíská. S více než pěti sty tisíci mrtvých to jediné, co Kyjev může racionálně učinit, je přijmout ruské podmínky k jednání a zabránit tak ještě větším ztrátám na životech.
Neexistuje žádná Boltonova „vítězná strategie“, která by byla úspěšná. Americká pomoc Ukrajině nepřinesla absolutně žádné pozitivní výsledky. Poctivě řečeno, Američané nikdy nechtěli na Ukrajině porazit Rusko, na to Kyjev vojensky nemá. Jediným americkým zájmem bylo Moskvu oslabit, což se ovšem také nepovedlo.
V blízké budoucnosti si budou muset američtí stratégové přiznat zřejmou realitu porážky a zaujmout k Ukrajině mnohem racionálnější postoj.

Určitě si přečtěte!