ČTVRTEČNÍ GLOSY 21.12.2023

Miroslava Macka

Petr Fiala 20. 12. 2023: Andrej Babiš opět potvrzuje, že evropské politice nerozumí. Za prvé – stále nedošlo ke konečnému rozhodnutí. Za druhé – ani tento návrh neobsahuje povinné kvóty. Ty jsou pro nás nepřijatelné. Za třetí – právě migrační pakt řeší migraci před a na vnější hranici EU.


Dnešní ranní zpráva: Podle předběžné dohody přijaté po celonočním jednání, která musí být ještě formálně ratifikována Evropským parlamentem a Radou EU, zavedou hraniční země v jižní Evropě přísnější azylové řízení na svých hranicích mimo EU a budou mít větší pravomoci při vyhošťování odmítnutých žadatelů o azyl. Země ve vnitrozemí budou mít na výběr, zda přijmou určitý počet migrantů, nebo budou platit do společného fondu EU.


Vedení Hospodářské komory ČR prosazuje, aby jí všichni podnikatelé v zemi platili příspěvek až 200 korun ročně bez ohledu na to, zda jsou jejími členy, či nikoliv.
To má logiku:
Také si nedobrovolně platíte spoustu politiků a úředníků, které k životu vůbec nepotřebujete.

Nejvyšší soud v Coloradu zakázal poměrem hlasů 4 :3 Trumpovi účast v místních primárních volbách, v jejichž rámci se bude vybírat republikánský kandidát pro prezidentské volby v roce 2024. Použil přitom ke zdůvodnění zřídkakdy používanou část ústavy, která zabraňuje znovu kandidovat těm, kteří se v úřadu zúčastnili „insurrection or rebelion“, tedy „vzpoury nebo povstání“.
Washington Post zdůrazňuje, že pokud jiné státy zakážou Trumpovi účast v primárních volbách, pak pro něj bude obtížné, ne-li nemožné získat republikánskou nominaci a vítězství v listopadu.
Jak vidno, američtí levičáci jsou posr.ní strachem, že Trump zvítězí a spočítá jim jejich sviňárny.

Německo loni převzalo kontrolu nad velkou ruskou ropnou rafinerií Schwedt, která dodává do Berlína 90 % paliva.
Rusko nyní zabavilo podíly rakouské OMV a německé Wintershall Dea v ruských plynových podnicích.
Zapamatujte si jednou provždy:
My přebíráme kontrolu, Rusové zabavují.