ČTVRTEČNÍ GLOSY 22.02.2024

Miroslava Macka
Češi dluží bankovním i nebankovním společnostem stále více peněz. Loni suma jejich dlouhodobých (na bydlení) i krátkodobých závazků (na spotřebu) přesáhla 3,3 bilionu korun. To je o 162 miliard korun více než před rokem a o bilion korun (43 %) více než před pěti lety.
Vyplývá to z dat klientů zaregistrovaných v Bankovním registru klientských informací a Nebankovním registru klientských informací (BRKI a NRKI).
Z dat dále vyplývá to, že roste objem ohroženého dluhu, který loni dosáhl téměř 30 miliard korun. Za ohrožený dluh se počítají závazky, které klienti nezaplatili tři a více měsíců po splatnosti.
Tolik jedna ze zpráv o stavu Česka s vysokou vypovídající hodnotou…

Studie společnosti Datapraxis a YouGov pro Evropskou radu pro zahraniční vztahy byla provedena mezi obyvateli 12 zemí: Rakouska, Francie, Německa, Řecka, Maďarska, Itálie, Nizozemska, Polska, Portugalska, Rumunska, Španělska a Švédska.

Podle jejích výsledků pouze 10 % věří, že Ukrajina dokáže konflikt vyhrát, zatímco 20 % věří, že vyhraje Rusko.
Většina respondentů (37 %) se přiklání k názoru, že k dohodě nakonec dojde. Lidé nejméně věří v úspěch Ukrajiny v Řecku (2 %), Maďarsku (4 %) a Itálii (5 %) a nejvíce v Polsku, Švédsku a Portugalsku (17 % v každé zemi).
Na otázku, jaký je podle nich nejlepší scénář pro intervenci Evropy do konfliktu, 41 % odpovědělo, že EU by měla tlačit Kyjev k mírovým jednáním s Ruskem. Nejvíce respondentů, kteří jsou pro rozvoj mírových jednání, bylo v Maďarsku (64 %), Řecku (59 %), Itálii (52 %) a Rumunsku (50 %). Mnohem menší podíl Evropanů (31 %) podporuje myšlenku pokračování vojenské pomoci Kyjevu.
Tolik zpráva.
Jak je vidět, v západní Evropě přibývá pod vlivem ruské propagandy trvale lidí, kteří nevěří svým vládcům a jejich řečem o nezbytnosti porazit Rusko za každou cenu, neboť jinak budou ruské hordy postupovat dále do Evropy.
Ale vážně. Bohužel časy, kdy vlády sloužily svým občanům a nikoli svým nadnárodním loputkovodičům, jsou dávno pryč a čím dál tím rychleji se blíží okamžik, kdy tento sud se střelným prachem vybouchne do krvavé změny poměrů, neboť historicky nevzdělaná zaslepenost a ideologické narušení zdravého selského rozumu dnešních pseudoelit nemá hranic. Jen se porozhlédněte u nás. Jeden příklad za všechny: Náčelník generálního štábu Řehka ve svém vystoupení na ČR plus dne 20. 2. 2024 vyjádřil přesvědčení, že Ukrajina zvítězí a vyžene Rusy ze všech území včetně Krymu.

Americký státní tajemník Antony Blinken označil ve služební zprávě slova „matka“, „otec“, „manžel“ a „manželka“ za problematická a vyzval pracovníky ministerstva zahraničí, aby se jim vyhýbali, píše New York Post.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj schválil seznam měst, která generální štáb nepovažuje za strategická a mohla by být "opuštěna", aby se vytvořila nová silná obranná struktura ve vnitrozemí země.
Seznam je tajný a název každého města bude oznámen až poté, co bude obsazeno Rusy.
To nevymyslíte!

„Pokud jde o naši bezpečnostní pomoc Ukrajině, 90 % těchto peněz je skutečně vynaloženo zde ve Spojených státech. Prospívá to americké výrobě,“ uvedlo Ministerstvo zahraničí USA k balíčku pomoci Ukrajině.
Není nad upřímnost aneb jinak řečeno: každý zabitý nebo zmrzačený Ukrajinec se nám silně vyplatí!
Pecunia non olet!

Čeština je jazyk vtipný:
Premiér Fiala:
O každém kritikovi vlády prohlásíme, že je to proruský dezolát.
Nejmenovaný člen vlády:
Ale, co když si někdo všimne, že je to úplná blbost?
Premiér Fiala:
Tak toho nazveme ruským švábem.