PONDĚLNÍ GLOSY 4.03.2024

Miroslava Macka
Rozpočtový schodek v únoru vzrostl na 102,5 mld. Kč z lednových 26 mld. Kč. Je to druhý nejhlubší únorový deficit, loni byl 119,7 mld. Kč.

„Cílem Rusů uvnitř Ukrajiny je demoralizovat Ukrajince, zasít paniku mezi obyvatelstvo, vrazit klín mezi armádu a civilní obyvatelstvo a postavit všechny proti všem, včetně představitelů politického vedení země a občanské společnosti,“ konstatoval ukrajinský Výbor zpravodajské služby.
Kde se to ti Rusové za poslední desetiletí na příkladech ze světa naučili?

Francie nepošle své vojáky na Ukrajinu do vojenských operací, Francouzi nebudou umírat za Ukrajinu, uvedl francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné.
Proč taky, když za jejich zájmy umírají Ukrajinci? Jak dlouho si to, proboha, Ukrajinci nechají líbit? Copak jim to stále nedochází, že o ně vůbec nejde?

Německá kontrarozvědka prověřuje odposlech rozhovoru mezi důstojníky Bundeswehru o možném použití raket Taurus na Krymském mostě, uvedl T-Online.
Hlavní redaktorka RT Margita Simonjavová uvedla, že má k dispozici zvukový záznam, na kterém vysocí důstojníci Bundeswehru diskutují o možných útocích na Kramský most. Nahrávka trvá 40 minut.
Bild: V pátek byly v celém Německu záměrně monitorovány a blokovány všechny účty na sociálních sítích X, které šířily zprávu o odposleších důstojníků Bundeswehru, aby se „omezily škody".
Svoboda slova? Nebuďte směšní! Ovšem ta tupost cenzorů, kteří se domnívají, že tím něco změní, je nebetyčná!

Umělci Lvovské opery se po turné ve Finsku na Ukrajinu nevrátili, jak informovala místní média.
Jde o předního baletního sólistu Andreje Michalicha s manželkou Julií a baletního tanečníka Bogdana Ključnika.
Jak praví starý politický bonmot, hlasovali o ukrajinském režimu nohama.

Kyjev náhle oznamuje ohromné úspěchy při sestřelování letadel SU-34. Jen za posledních pár dní ohlásil 10 sestřelů, a český mainstream začal opět jásat. Samotná ukrajinská tvrzení však nejsou doložena jediným sestřeleným letadlem, což je oproti minulosti, kdy se Ukrajincům dařila tato letadla sestřelovat tempem nanejvýš 12 letadel ročně, a tyto sestřely byly dokumentovány buď pády letadel, či troskami, na první pohled zarážející změna.

Spojené státy se rozhodly prošetřit, zda dovoz automobilů z Číny nepředstavuje hrozbu pro národní bezpečnost. Informoval o tom Bílý dům. Důvodem vyšetřování je podle něj skutečnost, že automobily shromažďují velké množství citlivých údajů o řidičích a pasažérech a využívají své kamery a senzory k zaznamenávání informací o americké infrastruktuře, napsala agentura Reuters.
Když začínáme být neschopní konkurence, nasadíme osvědčeného strašáka. Vždyť si představte tu hrůzu, že by kamery čínských aut posílaly do Číny fotografie feťáků v amerických ulicích a navíc je ještě sčítaly. Nebo by mohly předat detailní fotografie prezidenta Bidena, kterak je mentálně a fyzicky zcela zdráv! Také by mohly předem zjistit, že nedna z velkých amerických bank New York Community Bancorp uvedla pro Komisi pro cenné papíry, že „management identifikoval významné nedostatky ve vnitřní kontrole společnosti související s vnitřní kontrolou úvěrů vyplývající z neefektivního dohledu, hodnocení rizik a monitorovacích činností“ a hrozí pád banky.