STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Noviny zaznamenaly, že z procesu s Liborem Novákem se stává fraška. To dozajista neplatí pro samotného Libora Nováka, nad nímž stále hrozí Damoklův meč mnohaletého žaláře za skutek, který určitě neudělal - totiž nepřipravil a neprovedl machinaci se sponzorskými dary za účelem obrat berňák o daně.
Fraškovité rysy nabývá spíše naplňování původní představy, že k soudu se s přesností švýcarských hodinek dostaví všichni šiřitelé politicky motivovaných pomluv, polopravd a účelově užitých pravd, pod přísahou budou vypovídat zcela stejně, kterak činili do reportérských mikrofonů a budou čelit konkrétním otázkám obhajoby.
K chybě došlo už dávno: k tomuto procesu nemělo na základě poznatků z vyšetřování nikdy dojít, v atmosféře vypjatého "čištění rukou" však chyběla odvaha tak učinit.
Celkem 65 % lidí se domnívá, že stát by měl znovu vyvlastnit špatně zprivatizované podniky a celkem 81 % lidí zastává názor, že by si stát měl ponechat kontrolní podíly ve velkých bankách. Hrozně rád bych těmto lidem položil spoustu doplňujících otázek, například, kdo by určoval, co je špatně zprivatizovaný podnik, jaká by byla kriteria, jaká by byla - podle jejich názoru, opět zjištěného STEM či IVVM - výše úplatku rozhodujícímu úředníkovi za to, že podnik na takovou černou listinu nebude zařazen, napadá mne jich ještě spousta.
Ale hlavní poselství vidím v něčem jiném: neuvěřitelně mne to motivuje k mnohem důraznějšímu přesvědčování občanů, že souputníky slova vyvlastňování jsou dnes už naneštěstí zapomenutá slova jako rozkulačování, vyakčnění, nucené vystěhování, nucené dodávky, třídní boj, a.t.d., a.t.d., dle paměti.
Chce se mi řvát hlasem nejsilnějším větu ze zparodovaného Fučíka: Lidé, bděte! Neblbněte!

Miroslav Macek