ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Myslím, že Václav Klaus udělal velkou chybu, když se rozhodl opětovně kandidovat na funkci předsedy sněmovny. Co se může stát:

1. Václav Klaus bude zvolen hlasy poslanců ODS. KSČM a části poslanců sociální demokracie, kteří nejsou spokojeni s vládou s Koalicí, neboť tak přišli o vyšlapané chodníčky k veřejným penězům na ministerstvech nyní obsazených Koalicí. Václav Klaus tak zůstane na nepominutelném postu a opět kolem sebe začne šířit stín, v něm jeho nový nutný nástupce nevyroste a nevyroste, jen spolupracovníci, na které bude možno svést případnou další volební prohru. Tento výsledek může být výhodný osobně pro Václava Klause, je však velmi nevýhodný pro ODS. Jednak z výše zmíněného důvodu, jednak proto, že hlasy komunistů pro Klause dodají munici všem, kteří chtějí haiderizovat ODS, tedy učinit z ní pravý protipól KSČM.

2. Václav Klaus zvolen nebude. Koalice tak markantně prokáže svoji jednotu, byť takový výsledek v tajných volbách může znamenat také to, že někteří členové ČSSD hlasovali proti nepříliš populárnímu Zaorálkovi a někteří členové ODS proti Klausovi. Rozhodně se však v takovém případě ve veřejnosti posílí slova Vladimíra Špidly z předvolební Sedmičky, že Václav Klaus je člověk, odsouzený již jej k dílčím prohrám. A to by bylo špatné jak pro Klause, tak pro ODS.

3. Václav Klaus zvolen nebude a dostane tak málo hlasů, že bude jasné, že jej volila jen velká část ODS a malá část komunistů, což by nebyl výsledek, s nímž lze vůbec našlápnout k budoucím úspěchům. Což by bylo špatné jak pro Václava Klause, tak pro ODS.

4. V prvním kole nebude zvolen nikdo a volba se bude opakovat. Ve všech případech však může přetrvávat pocit, že Klausovi šlo hlavně o výhody z funkce plynoucí.
Dalším problémem, který čeká ODS, bude její postupné odříznutí od veškerého rozdělování veřejných prostředků, a to jak ve sněmovně, tak mimo ni. Což bude znamenat, že spousta institucí, firem a jednotlivců, závislých na dotacích, státních zakázkách a dalších zdrojích těchto peněz, ať chce nebo nechce zahájí příklon k těm, kteří těmito veřejnými prostředky disponují. Tok kýžených peněz jen z rukou socialistů a koalistů se tak stane permanentní, účinnou volební kampaní pro tyto strany.
A pokud se ODS nepodaří dostatečně ochránit nepominutelnou část svých voličů před následky různých socialistických experimentů a excesů, budou si tito voliči zákonitě hledat někoho nového, kdo v nich vzbudí naději, že je v budoucnu ochrání.
Jen s novými tvářemi a s novou energií je možno ve voličích udržet naději, že touto stranou bude v blízké budoucnosti opět ODS.
Co se stalo: Václav Klaus utrpěl další dílčí porážku. Sociální demokracie ukázala svoje roztrojení na špidlovce ( kteří vítají vládu s Koalicí), Zemanovy pohrobky ( kteří by uvítali velkou koalici s ODS) a "menševiky", kteří by rádi menšinovou vládu s podporou komunistů, ba někteří jistě i koalici většinovou. Takže takováto ČSSD ve spojení s dvouhlavou koaliční saní vytváří opravdu "festovní" vládní koalici. Ale to se usadí, touha po moci je silné lepidlo. Komunisté opět něco získali, neboť jejich velmi šikovně dodané hlasy za "vypadlé" hlasy pohrobků jistě nebyly zadarmo.
Summa summarum: nic překvapivého, nic mimořádného, nic neočekávaného.