PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Imprese z voleb předsednictva sněmovny

Ach, jak je to dojemné:
s Lubošem jo, s Pavlem ne,
s Hankou trochu, s Karlem nic,
s Honzou málo, s Vláďou víc,
s Jitkou hodně, s Petrem ne,
ach, jak je to dojemné:
v koalici dané sliby
platily by, jenom kdyby
nevypukla bitva lítá.
O ideje? O koryta!
Ode dneška budeme mít nového premiéra, doufejme jen, že z něj za chvíli nebudeme poněkud špidloocí.
Bude velmi zajímavé sledovat, zda při odchodu americké firmy Flextronics z Brna, která, mimo zasíťovaných pozemků téměř zadarmo, obdržela od státu také investiční pobídku ve formě dotace na vznik nových pracovních míst a desetileté daňové prázdniny, získá stát od firmy tyto peníze zpět. A co hlavně, měli bychom se zatraceně rychle dozvědět, jak by to bylo při odchodu dalších firem, abychom se záhy nedivili, že předvolební hit sociální demokracie - nové investice a nová pracovní místa, nás přijdou v budoucnu zatraceně draho.
České tajné služby čeká hloubková prověrka a následná reforma. Ne, že by to nepotřebovaly. Obávám se však, že jediným důvodem chystaného kroku je dosadit na všechny důležité posty koaliční lidi a zajistit si tak ještě straničtější fungování těchto služeb.
Když jsem vloni na podzim odešel z vedení ODS s tím, že se do vysoké politiky rozhodně nemíním vrátit ( a toto moje rozhodnutí nadále platí a platit bude), v duchu fair play jsem odmítal a stále odmítám všechny nabídky na televizní a rozhlasová vystoupení, na politické rozhovory v denících i magazínech, zrovna tak jako nabídky k různým neoficiálním politickým jednáním, neboť jsem přesvědčen, že bych tuto veřejnou tribunu k hlásání svých názorů dostával převážně z titulu mé bývalé funkce.
Teď jsem ovšem některými členy ODS oficiálně ( na včerejším jednání regionálních funkcionářů ODS) kritizován, že jsem se nijak neangažoval ve volební kampani a přesto si dovoluji vyjadřovat nahlas svoje, leckdy kritické, názory. Dokonce i čecháčkovské polopravdivé věty typu "užíval si osm týdnů v Karibiku a teď nás kritizuje" padají.
Mandát k tomu vyslovovat své názory nahlas (včetně internetu) ovšem mít nemusím ani od Václava Klause, ani od ostatních členů ODS, ani od nikoho jiného. To je vrozená výsada svobodného člověka. A já jí hodlám beze zbytku využívat stejně, jako jsem to dělal celý život.
Čas nakonec ukáže, čí názory byly správné.
Líbí se mi upřímnost nového ministra financí, který na rozdíl od Vladimíra Iljiče Špidly ví, že dnešní důchodový systém je v průšvihu a je zapotřebí občanům konečně říct, že stáří není náhodná pojistná událost, proti které se lze pojistit, ale velmi vysoká jistota, na kterou lze jen a jedině celoživotně šetřit, chce-li si člověk zajistit na stáří solidní životní úroveň.
Nelíbí se mi ovšem představa nabízeného socialistického řešení: šetřit budou hlavně pracovití, úspěšní a bohatí, aby se mohl "udržet sociální standard" i všem hňupům, lemplům, ulejvákům a nemakačenkům, neboť jen tak budou nadále volit levici. A nebudou-li ani tyto peníze stačit, hodlá socialistická vláda udržovat těmto lidem "sociální standard" klidně na dluh.
Víte, kterak se nazývá vládním jazykem čistka ve státních úřadech a následné dosazení věrných soudruhů? Personální stabilizace.