ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Takže přece monarchie, žádná republika, je to naše Česko. Neboť v republice by se rozhodně nemohlo stát, že ředitel Státního ústavu památkové péče Ondřej Šefců musí pronést následující slova ke kritice, že ústav povolil úmístění "bordelového" červeného srdce na Pražském hradě: "Nemáme kompetence o tom rozhodovat. Pražský hrad je extra teritorium, na které se vztahuje výjimka. O podobných věcech si může rozhodovat sám."
Senátor Jan Ruml se sešel s předsedou Sudetoněmeckého krajanského sdružení Posseltem. Nic proti tomu, jde o poslance Evropského parlamentu za CSU a osobního setkávání politiků není nikdy dost.
Podivné je to, že Ruml požaduje po české vládě, aby vůči Sudetoněmeckému krajanskému sdružení "učinila gesto". Jsem totiž přesvědčen, že vláda již gesto učinila - jejím výsledkem je česko -německá smlouva. Nové gesto vůči Sudetoněmeckému sdružení by mělo, bude-li chtít, učinit podobné sdružení na straně české - Svaz bojovníků za svobodu.
Jenže s těmi pan Posselt jednat nechce, chce mít za partnera českou vládu. Můj názor je v tomto letitě stejný: na vládní úrovni nejednat a pověřit jednáním rovnocenného partneta Sudetoněmeckého sdružení na straně české, Svaz bojovníků za svobodu.
Ředitelka odboru legislativy a práva Kanceláře prezidenta republiky Chrastilová je jednou z prvních, která bude "uplacírovaná" na jiný post - má se stát místopředsedkyní Nejvyššího správního soudu ( počítám, že bez konkurzu) - neboť lze očekávat, že nový prezident, ať to bude kdokoliv, neponechá Havlovy kamarády a známé ve funkcích. Bylo by velmi zajímavé vypracovat seznam všech postupně odcházejících hradních zaměstnanců s jejich novým zaměstnáním, co říkáte, hlídací psi demokracie?
Od června letošního roku platí zákon, který po obecném konstatování, že jakýkoliv zápach nesmí lidi obtěžovat, obsahuje také konkrétní postupy, kterak měřit intenzitu zápachu.
Škoda jen, že uplatnění tohoto zákona v českých prostředcích hromadné dopravy je prakticky nemožné. Jak krásně by se totiž cestovalo v poloprázdných autobusech, tramvajích, vlacích a metru.
Dnes zahájená úplná a bezpodmínečná spolupráce Iráku se zbrojními inspektory se stane neúplnou a nedostatečnou ve chvíli, kdy budou Spojené státy vojensky i politicky zcela připraveny na svrhnutí Saddámova režimu. Vsaďte se.