PONDĚLNÍ GLOSY 29.03.2004

Miroslava Macka
Je to jako vždy: věci efemérní a nicotné vyzdvihujeme a věci podstatné a důležité téměř pomíjíme: na titulní stránce dnešních Lidovek je velký titulek "Klaus otevřel halu, ministři nepřišli" a malý titulek dole v rohu "Padl rychlostní rekord v letectví" - zpráva o úspěšné zkoušce převratného motoru.
Tipněte si, co z toho je důležité, co ovlivní v budoucnu více náš život?
Ale abych Lidovkám zase nekřivdil: na straně 3 jsou o novém motoru dva velké, zasvěcené články i s názornými kresbami. Přečtěte si je, budete o velké věci informováni hned od počátku. Na hrátky kolem nové haly se naopak vykašlete.
Je to stále o tom stejném: včera jsem náhodou shlédl část pořadu na ČT 2 o "ohrožených" novinářích a také tedy sestřih rozhovoru s "investigativním" novinářem, kdysi z MF Dnes, Kmentou, který procítěně vyprávěl o tom, že v době, kdy psal o "švýcarském" kontu ODS, jsem se na něj, když vstoupil do Hlavní kanceláře ODS, rozkřičel a vyhrožoval mu, že kdybychom byli stejné váhové kategorie, dal bych mu pár facek.
Cudně nedodal, že těch pár facek jsem mu chtěl dát kvůli tomu, že lživě, bez jakékoliv indicie, zcela nepodloženě v novinách napsal, že "spojkou" ODS ke švýcarskému kontu může být moje švýcarská přítelkyně (a dnes letitá manželka).
Prostě napsal tehdy sviňskou lež a dnes se nestydí vydávat se za "ohroženého" novináře. Navíc tak předvedl dokonalou ukázku toho, kterak lze výběrem faktů vytvořit polopravdu, která je vždy nebezpečnější než zřejmá lež.
Předseda ODS Topolánek se zase rozčílil na Českou televizi, neboť její redaktor Borek v sobotních Událostech oznámil, že na otevírání haly Sazka "nejspíš přijde také Mirek Topolánek", ačkoliv ten předem říkal, že nepřijde, neboť má jiný program.
Vysvětlení redaktora je typické: mluvčí ODS mu "nedokázal sdělit, zda Topolánek do haly přijde". "Byli jsme domluveni, že pokud ne, zavolá mi. A nevolal. Tak jsem myslel, že předseda přijde", uvedl Borek.
A jsem u toho - spousta novinářů, namísto aby sdělovala fakta, "myslí".
Zítra již tradičně vyjde můj článek v Lidovkách, tentokrát o přemnožení úředníků.
A Henry Hazlitt k dnešku:
Každý zákazník utváří svoji vlastní poptávku a každý den odevzdává nový hlas nebo tucet nových hlasů pro to které zboží, zatímco úředníci se pokoušejí vybírat za spotřebitele nikoliv co sami spotřebitelé chtějí, ale co úředníci rozhodli, že by pro ně bylo dobré.