STŘEDEČNÍ GLOSY 29.09.2004

Miroslava Macka
Vystoupení Vladimíra Špidly při slyšení v Evropském parlamentu (komentátoři nám neustále vnucovali slovo hearing) bylo dokonalou kombinací plytkých, nic neříkajících obecných frází z úst dotazovaného, mezi škleby se koncentrujícího na jedno jediné, totiž aby neřekl něco, co by mělo nějaký obsah, který by někdo mohl vnímat negativně a otázek podivných ženských stvoření, z jejichž dotazů vždy vyčnívala malá či větší žádost o zachování nebo zvýšení financí na jejich stejně podivné projekty, ukájející jejich jediné libido.
Bože, jaké panoptikum si to platíme!

Britští komentátoři přesto nachytali Špidlu na švestkách: ve svém projevu se přihlásil k evropským snahám Jiřího z Poděbrad, jehož hlavním motorem ke snaze sjednotit Evropu bylo turecké nebezpečí. Což vzhledem k současným snahám Turecka stát se členem EU bylo poněkud šlápnutím na tenký led.
Ujišťuji ovšem jak Brity tak Turky, ať ve Špidlových slovech nehledají nějaký politický význam. To jen historik Špidla obvyklým způsobem nedomyslel svá slova. My, Čechové, jsme na to za léta zvyklí a svého expremiéra rozhodně nebereme vážně. Ba po leckterých jeho projevech si leckteří říkáme, kterak je dobře, že se obnovila svatováclavská tradice exportu volů.

Žijeme (tedy někteří z nás) na dluh a přestože politikové mluví a mluví o úsporách, leckterá ministerstva nabírají další úředníky. Nejvíce ministerstvo pro místní rozvoj, které plánuje zvýšit příští rok počet zaměstnanců z dnešních 427 na 502. Vysvětlovat to bude ministr Paroubek narůstající agendou s přílivem peněz z EU, skutečným důvodem bude přidělení koryt známým a známým známých.

Na rozdíl od Špidly se socialističtí poslanci EU pustili při slyšení do holandské komisařky Kroesové - ta totiž na rozdíl od většiny poslanců, prožívajících celý svůj život s napojením na veřejné peníze, celoživotně podnikala a působila v celkem třiceti společnostech. Přestože platila ze svých daní právě ty zhora zmíněné poslance, je od nich dnes osočována ze "střetu zájmů".
Znám to z osobní zkušenosti více než dobře - vždy nejvíce řvou ti, kteří v životě nevydělali vlastním podnikáním ani korunu.

Mluvčí vlády Věra Dušková dnes v Lidovkách hájí svého šéfa Grosse a vysvětluje novináři Palatovi, který napsal o Grossových návštěvách ve Varšavě a ve Vídni, že byly v podstatě o ničem, že tomu tak nebylo a že bylo o čem psát, " a to i s vědomím, že některá jednání takového druhu jsou přirozeně důvěrná."
Mohla by mně a občanům tohoto státu mluvčí vlády alespoń prozradit, jakých témat se tato "důvěrná" jednání týkala? A nebo i to je "důvěrné"?

Lidovky mají dnes v příloze Ekonomika titulek "České cirkusy zažívají velmi těžké časy". Pokud by se ovšem oprávněně započítaly mezi cirkusy parlament, vláda či předvolební kampaně.....

Dnes, tedy výjimečně ve středu, vychází v Lidovkách můj článek, tentokrát o trestných činech ministra Paroubka.

A moudrost na dnešek, z úst Horace Walpola:
Život je tragedií pro člověka, který cítí a komedií pro člověka, který myslí.