PONDĚLNÍ GLOSY 21.02.2005

Miroslava Macka
Nemohlo to dopadnout jinak: pokud nechtěl Kalousek zcela ztratit tvář a voliče (ty, kteří nejsou součástí jihomoravského a východočeského lidoveckého jádra, kterému nevadí nikdy nic), musel být jeho další tah po Grossově protiútoku a snaze rozštěpit vedení jeho strany (Cyril Svoboda v tomto opět nezklamal) nutně jen a jedině eskalační. Navíc na Grosse se prostřednictvím jeho rodinných financí valí další a další možné průšvihy, takže socialisté budou se svojí skálopevnou podporou Grosse stále více a více trapnější a vynucený odchod lidovců v očích veřejnosti pochopitelnější. (Viz glosa k rozhovoru Buzkové v Lidovkách).
Od nynějška lidovci budou do blba omílat různé varianty věty: Nemáme důvod odcházet z vlády, problémy má Gross a ČSSD, ne my. A ČSSD (bez Grosse, který raději utekl z boje, pardon, odešel na zaslouženou dovolenou) bude zase opakovat: Když nemáte v Grossovu vládu důvěru, tak z ní táhněte.
Co by následovalo po odchodu lidovců, když prezident jasně řekl, že menšinovou vládu a nebo vládu s komunisty rozhodně nejmenuje, ovšem příliš detailně rozebírat nebudou.
Pochopitelně, že by bylo nejlepší, kdyby byly předčasné volby, vždyť dívat se na to současné trápení socialistických a jiných vládních a parlamentních nýmandů je nechutné i z estetického hlediska, ovšem vzhledem k počtu stávajících poslanců, kteří by tak nejméně na čtyři roky přišli o koryta, to nebude tak jednoduché.

Nejhorší na tom je, že kombinace bezmocnosti a studu, která člověka jímá při sledování činů a slov Grosse a dalších, se neustále stupňuje a člověk má stále více a více chuti jít a sem tam ty fracky řádně proplesknout. To je tedy vládnoucí elita! To je úroveň!

Premiér Gross by měl rozhodně vrátit titul JUDr. - v televizi totiž emotivně sdělil národu, že jeho manželka Šárka "přeruší" podnikání a "svěří své aktivity do rukou renomované právní kanceláře".
Naivkové mu možná zatleskají, lidé trošku znalí zákona však zakroutí nechápavě hlavou: náš právní řád termín "přerušit podnikání" vůbec nezná, zná jen termín "přerušení provozování živnosti". A to maximálně na dva roky, majitel ovšem nemůže být v takovém případě zastupuvána nikým, ani "renomovanou právní kanceláří", neboť v tom případě by nešlo o přerušení provozování živnosti.
Jediné, co by se tedy v případě provedení plánu manželů Grossových změnilo, by bylo to, že paní Grossová by podnikala dál prostřednictvím advokáta, který by se řídil pokyny svého klienta a o veškerém tomto činění by byl ze zákona vázán přísnou mlčenlivostí.
JUDr. Grossovi by to měl nějaký právník vysvětlit a media by jej měla proklepnout ze znalostí práva a už konečně jej donutit ukázat veřejnosti obě své univerzitní práce.
A také by mohl vysvětlit, kde přišel k té pitomosti, co tak velkohubě sdělil národu, že jeho žena koupila dům od pražského magistrátu a proto přece musí být všechno v pořádku. Protože ve skutečnosti šlo o zcela soukromou firmu, nemající s pražským magistrátem nic společného.

Spotřební daň z cigaret by byla daní mravnou, kdyby veškerý její výnos putoval do pokladen zdravotních pojišťoven, kde by sloužil ke krytí zvýšených nákladů léčby kuřáků.
Spotřební daň na cigarety, alkohol a jiné "neřesti", končící v rukou nenasytné byrokracie, je daní nemravnou, navíc problém nikotinismu pranic neřešící.

Rozhodně byste si neměli nechat ujít rozhovor Renaty Kalenské s ministryní školství Petrou Buzkovou v sobotních Lidovkách - opravdu stojí za to si je dodatečně sehnat a věnovat se jejím odpovědím na otázky, týkající se Grossova bytu. Na takovou frašku hned tak nenarazíte.
Je zcela neuvěřitelné, kam až lidé mohou klesnout, jde-li jim o udržení koryt, byť už jen na něco nepatrně déle, než jeden rok.

Do Česka míří další podvodná akce. ve schránkách se objevují letáčky s textem, že adresát vyhrál velkou výhru, kterou obdrží, když pošle 699.- Kč registračních poplatků.
Nemohu si pomoci, ale kdo něco takového udělá ( a stále se najde dost takových), dobře mu tak: zaplatil, jak říkával můj otec "volskou daň".

Čtenář glos K.P. mi poslal následující motlitbičku:

Andělíčku, můj strážníčku
naplň mi mou pokladničku,
se socany, komunisty
ve vládě mám místo jistý
i za vlády ódées
budu věrný jako pes.

Staré české přísloví, tak příhodné k dnešním dnům:
Je stejnostejná věc, když lotr haní a kurva chválí.

Vážení a milí,
stále ještě máte možnost objednat si knížku, kterou jsme napsali a vydali s mojí paní a která se nazývá "Jak se stát labužníkem aneb kuchařka pro snoby (napsaná dvěma z nich), a to na adrese m.vitovcova@volny.cz
Podrobnosti a ukázka z knížky v glose ze den 20. ledna t.r.
Na skladě je už jen pár desítek výtisků....