PÁTEČNÍ GLOSY 8.04.2005

Miroslava Macka
Udržovací vláda, nebo, chcete-li, loutková, která bude mít za úkol hlavně zmasírovat veřejnost, aby přijala evropskou ústavu, tak se jeví poslední Grossův návrh. O tom, že se nakonec ČSSD. KDU - ČSL a US - DEU přes všechna slovní natřásání a rozpory o obsazení ministerstev dohodnou, ovšem nepochybuji: příchylnost ke korytům je silnější než jakékoliv ideové, názorové či personální odstředivé síly.

Největší spory samozřejmě nastanou o ministerstva, která přerozdělují hodně nemandatorních peněz a ke kterým je proto vyšlapáno nejvíce chodníčků: a tak již dnes v Právu prohlašuje ministr pro místní rozvoj Paroubek, který je jedním z vedení ČSSD a měl by tedy podle návrhu Grosse odejít, že odejít by měli i lidovci Šimonovský z dopravy a Ambrozek ze životního prostředí.
Jaksi se nám to vládnutí za éry vlád sociální demokracie pěkně zúžilo - dnes už jde převážně jen o to přerozdělování stranickým klientům a závislákům.

Před sedmi léty tehdejší prezident Havel vyjmenoval pět jmen, a to Stanislav Gross, Cyril Svoboda, Vladimír Mlynář, Michal Lobkowicz a Martin Bursík a dodal k ním:"Já s nimi mám ty nejlepší zkušenosti. To už je taková mladší generace, která není opotřebovaná jako my starší, kteří to od toho listopadu tak nějak složitě táhneme."
Pan exprezident Havel by mohl klidně spolupodepsat Zemanovu knihu "Jak jsem se mýlil v politice".

Svět začíná být on -line a být kdykoliv a kdekoliv připojen na svůj počítač není už nic neobvyklého. Dříve nebo později bude proto největší výsadou nebýt on -line a nemuset mít telefon, počítač, auto....
Což mi připomnělo starý bonmot z padesátých let, stupňování bohatrství: vlastní byt, vlastní auto, vlastní názor. Obávám se, že platí i dnes.

Ve straně "Evropští demnokraté", kterou před minulými volbami založil zhrzený, neboť kandidaturou neobdařený člen vedení ODS a tehdejší pražský primátor Jan Kasl, vznikla "názorová platforma", které se zdají být nedostatečné snahy o integraci pidistraniček napravo od středu a která prohlašuje, že se tak nedaří kvůli osobním Kaslovým ambicím.... No, to je pěkně pozdní poznání, co?

Jiří Hanák dnes nazval svůj sloupek v Právu "Zdravý rozum", neboť á margo Grossova odstoupení tvrdí, že "pro jednou v politice zvítězil zdravý rozum nad osobní a stranickou ješitností". Plánované odstoupení Grosse po osmdesáti dnech plných trapností a vyčuraného vykrucování a manévrování bych ovšem vítězstvím zdravého rozumu nikdy nenazval, spíše samovolným prasknutím konečně vyhnisaného vředu.

Během víkendu zpracuji všechny Vaše reakce na moji glosu k pohřbu papeže - od té doby, co jsem ji napsal, se ovšem více než zřetelně jeví, že pohřeb není jen veledivadlem, ale často trapným veledivadlem a že mezi truchlícími je velká spousta "truchlících" čumilů, tak jak to známe z obdobných akcí.

Staré české přísloví:
Bez konce potřeba: když je pivo, není chleba.

Knížka "Jak se stát labužníkem aneb Kuchařka pro snoby (napsaná dvěma z nich) je dotisknuta a objednat si ji můžete na internetové adrese m.vitovcova@volny.cz a podrobnosti o knize a ukázku z ní si stále můžete přečíst v glosách ze dne 20. ledna tohoto roku.